Banner Top
ostatnia aktualizacja 14 Mar 2014 14:08

Miejskie warsztaty szewskie

Utrzymujący się brak podaży skóry obuwniczej, będący konsekwencją prowadzonych działań wojennych, jak podaje „Gubener Zeitung” („Gazeta Gubeńska”) z 8 czerwca 1917 roku, skłonił rząd Niemiec do zorganizowania możliwie w jak największym zakresie produkcji tak zwanej „skóry zastępczej”. Bezpośrednio ma się tym zająć specjalna spółka, stworzona na bazie prawa wojennego. Dzięki temu ma się znacząco polepszyć oferta dla ludności cywilnej. Jednak duża część branży szewskiej zdaje się być negatywnie ustosunkowana do nowego pomysłu. Z licznych skarg wynika, że szewcy wstrzymują się przed wytwarzaniem podeszw z nowego materiału, co w dużej mierze uderzyło w niezamożną część społeczeństwa. Wiele miast złożyło wniosek o pozwolenie na komunalne zakłady szewskie, aby uniezależnić ludność od działań prywatnej branży szewskiej, która narazi się na pokaźne straty, gdy utraci klientów. Wskazano, że zastosowanie nowych  (zastępczych) materiałów w przyszłości może być konieczne w jeszcze większym zakresie. Trudno zrozumieć branże szewską z jeszcze jednego powodu, a mianowicie z tego, że do produkcji używane są najlepsze dostępne surowce.

Widziane z Gubina

Odchodzenie od surowców naturalnych na rzecz sztucznych to współczesna codzienność. W laboratoriach powstają nowe syntetyczne produkty, stworzone tak profesjonalnie, że przeciętny konsument na pierwszy rzut oka nawet nie uwierzy, że ma do czynienia z wytworem branży chemicznej, a nie z produktem naturalnym. Pewien erefenowski prezenter telewizyjny założył się publicznie, że wielu konsumentów nie zauważy różnicy między naturalnym sosem pomidorowym, a produktem, który on stworzy z dostępnych substancji. Pomieszczenie, w którym nad tym pracował, bardziej przypominało laboratorium chemiczne niż kuchnię. Produkt końcowy, wśród losowo wytypowanych konsumentów, zebrał opinie, które daleko przerosły oczekiwania „producenta”. Dzięki temu, że miał lepszy kolor i gęstość, zdecydowana większość oceniających uznała go za oryginalny, prawdziwy, naturalny, a wręcz ekologiczny (!) sos pomidorowy. Trudno ocenić ilość produktów chemicznych, które konsumenci z przekonania uważają za naturalne. Czy zatem znaleźliśmy się o krok od świata, w którym chemicznie będzie można skopiować lub zastąpić wszystko? Czy jest możliwe, że człowiek naturalny zostanie wyparty przez produkt chemiczny? Czy uwierzylibyśmy, gdyby nam dziś wmówiono, że nie jesteśmy ludźmi, lecz jakimś „wyżej zorganizowanym hologramem”? Jeśli tak by się stało, możemy liczyć na fachową pomoc lekarzy, którzy na co dzień zajmują się pacjentami, którzy twierdzą, że nie istnieją.

Opr., przekład i komentarz:: K. Freyer

Grzyby… i „grzyby”

Ziemia Gubińska tradycyjnie kojarzy się nam z niemal corocznym, bardzo obfitym wysypem grzybów, „tłumnie” porastających okoliczne lasy i łąki, nawet w granicach administracyjnych miasta. Nic więc dziwnego, że pod koniec 1WŚ, jak podaje ówczesna „Gubener Zeitung” („Gazeta Gubeńska”), dostrzeżono je jako ważne uzupełnienie jadłospisu, który wojenne wyrzeczenia czyniły coraz uboższym..

Do zwiększonego wykorzystania grzybów w piśmie okólnikowym wezwał sam prezydent Wojennego Urzędu Wyżywienia. W okresie braków żywności owoce lasu, takie jak jagody i grzyby, powinny znaleźć maksymalnie możliwe wykorzystanie w żywieniu obywateli. W minionym roku (1916) zasoby jagód zagospodarowano niemal w całości, a grzyby tylko w tych regionach, gdzie nie brakowało wiedzy i doświadczeń w tej dziedzinie. Z tego faktu wynika zapotrzebowanie na działania edukacyjne w społeczeństwie. Należy uświadamiać w wymiarze teoretycznym i praktycznym oraz wprowadzać ułatwienia dla osób zajmujących się zbiorem i przerobem tym zasobów. Przede wszystkim należy uruchomić sieć punktów zbiórki grzybów oraz zadbać o odpowiednie pakowanie i transport tego łatwo psującego się towaru.

Widziane z Gubina

W obecnym okresie negatywnych zmian klimatycznych, zakłócających naturalny cykl wegetacyjny, kiedy możemy już mówić o tylko dwóch „porach roku”, czyli chłodnej zimo-wiośnie i niewiele cieplejszej i suchej lato-jesieni, prawdopodobieństwo lat bez znaczących wysypów grzybów staje się coraz większe. Czy Matka Natura odpowie i stworzy „nowe grzyby”, które zdołają zadomowić się w naszych lasach na kolejne stulecia, umiejąc na bieżąco dostosowywać się do kolejnych zmian? A może tym zadaniem w swych monstrualnych laboratoriach zajęli się już nawiedzeni naukowcy? Trudno odpowiedzieć, ale jedno wydaje się być pewne od zawsze, a mianowicie, że chciwa natura ludzka niestrudzenie, w każdym zakątku globu, funduje nam pewien niezmiernie trudny do zwalczenia rodzaj „grzybów”, preferujący „dziedzicznie osiadły” tryb życia - od wielu pokoleń… przy jednym korycie.

Opr., przekład i komentarz: K. Freyer

Kalendarium 2010 cd.

- 3 grudnia – w Gubińskim Domu Kultury odbył się benefis dedykowany wieloletniej dyrektorce domu kultury, Janinie Izdebskiej. Na scenie oprócz lokalnych gwiazd i zespołów muzycznych z tamtych lat, wystąpiła gwiazda, światowej sławy wokalistka jazzowa Urszula Dudziak, członkini honorowa Klubu Kobiet Niezależnych, któremu szefuje beneficjentka. Z wrodzoną skromnością przyjmowała komplementy i pochwały oraz naręcze kwiatów. Była to pierwsza tego typu impreza w historii, zorganizowana z inicjatywy dyrektora GDK Janusza Gajdy.

- 5 grudnia – w drugiej turze wyborów nowym wójtem gminy Gubin został wybrany Zbigniew Barski, który zdobył 1.484  głosy. Zastąpi on na tym stanowisku Edwarda Aksamitowskiego, który zdobył w II turze 1.043 głosy.

- 8 grudnia – w galerii GDK „Ratusz” podsumowano konkurs makiet zorganizowany przez Burmistrza Miasta i Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Gubińskiej, przy wydatnym zaangażowaniu i pomocy radnej Haliny Wojnicz. Na konkurs ph. „Ocalmy od zapomnienia” wpłynęło 28 prac. Zwyciężyły prace: w grupie szkół podstawowych - I miejsce - Emanuela Marcul (SP 3) za makietę sądu przy ul. Piastowskiej, II miejsce - Anita Chwałek (ZS im. M. Kopernika) za makietę kościoła pw. Trójcy Św., III miejsce - Sara Kołaczyńska (SP 3) za wykonanie makiety domu śp. Tadeusza Firleja. W grupie gimnazjum: I miejsce - Paulina i Kamila Adamczyk (Gim. 2) za makietę budynku Banku BZ WBK, II miejsce - Mateusz Koch (ZS im. M. Kopernika) za makietę kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Św. w Komorowie, III miejsce - Anita Mika i Wiktoria Breneis (Gim. nr 2) za makietę kościoła farnego.

- 8 grudnia – zmarła Niezapomniana Pionierka Gubina Urszula Ropella, córka pierwszego powojennego burmistrza Gubina. Przeżyła 80 lat.

- 10-11 grudnia - odbył się Finał II Międzynarodowych Spotkań Muzycznych „Poetyckie Rubieże”. Wyłoniona spośród uczestników z całej Polski i z Niemiec Agata Gałach z Warszawy otrzymała I Nagrodę. Gwiazdami Festiwalu byli: krakowska „Piwnica Pod Baranami”, Mirosław Czyżykiewicz oraz Zbigniew Zamachowski.

- 18 grudnia – na placu Jana Pawła II odbyła się wigilia miejska oraz polsko-niemiecki Jarmark Bożonarodzeniowy. Burmistrz Bartłomiej Bartczak złożył życzenia mieszkańcom miasta oraz łamał się opłatkiem. Przemawiał także proboszcz parafii pw. Trójcy Świętej, ks. Ryszard Rudkiewicz. Uroczystość zorganizowano we współpracy ze stroną niemiecką.

- 17 grudnia – świąteczne wydanie „Wiadomości Gubińskich” zapraszało na zabawy sylwestrowe, które zaplanowano między innymi w restauracji „U Lecha” ul. Obrońców Pokoju, „U Kurasia” – byłe przedszkole obok kina Grunwald – atrakcyjna cena i dobre jedzenie, w świetlicy PUM-u przy ulicy Piastowskiej za 400 zł od pary.

- 18 grudnia – odbyły się XXV Jubileuszowe Ogólnopolskie Mistrzostwa Gubina w Karate Kyokushin im. Nikoli Dubiel. W turnieju wzięło udział 97 zawodników z: Grodziska Wlkp., Nowej Soli, Zielonej Góry, Gubina, Dzierżoniowa, Wrocławia, Legnicy i Eisenhuettenstadt (Niemcy). Turniej zorganizował Gubiński Klub Kyokushin Karate, któremu szefuje sensei Krzysztof Dubiel 3 Dan. W klasyfikacji drużynowej zwyciężył Gubin (39 pkt.) przed Dzierżoniowem (33 pkt.) i Nową Solą (32 pkt.).

- 18-19 grudnia – Młodzieżowa Rada Miasta zorganizowała zbiórkę pieniędzy, by pomóc w leczeniu Adama Piotrowskiego,

- 31 grudnia – w Gubinie zameldowanych było 16.815 mieszkańców, w porównaniu do ubiegłego roku liczba ta zmniejszyła się o 64 osoby. Zmarło 172 mieszkańców, a urodziło się 142. W gubińskich kościołach i w USC zawarto 150 ślubów.

- 31 grudnia – 1 litr benzyny Pb 95 kosztował w stacji PKN Orlen 4,87 zł, litr oleju napędowego 4,64 zł. W kantorach gubińskich 1 euro można było kupić za 4,02 zł, a w markecie Rondo kilogram białej kiełbasy kosztował 9,99 zł.

- grudzień – „Wiadomości Gubińskie” w artykule „Omnibusy w ZSO” doniosły o ponadprzeciętnych uczniach gubińskiego ogólniaka. Patryk Wawrzyniak otrzymał stypendium Prezesa Rady Ministrów za zna­komite wyniki w nauce, Ewelina Michnowicz otrzymała nagrodę Starosty Powiatu Kro­śnieńskiego za sukcesy w nauce i osiągnięcia w dziedzinie arty­stycznej poprzez upowszechnia­nie kultury, Dominika Bielańska i Dominik Zołoteńko otrzymali stypendium motywacyj­ne Marszałka Województwa Lubuskiego dla uczniów szczególnie uzdolnionych w zakresie nauk matematyczno-przyrodniczych i technicznych, a Marek Matuszak zdobył podium w konkursie literac­kim pt. „Otwarta i Bezpieczna Europa", zorganizowanym pod honorowym patronatem Marszałka Lubuskiego i Komendanta Wojewódzkiego Policji w Go­rzowie Wlkp.

2010 c.d.

- 11 listopada- podczas Mistrzostw Polski dzieci starszych w Kaliszu, para trenująca w Szkole Tańca „Calipso”: Kornela Matuszczak i Adrian Leśniański, zajęła II miejsce i zdobyła tytuł wicemistrzów Polski. W turnieju uczestniczyły 43 pary z całego kraju.

- 13 listopada – w sali widowiskowej Gubińskiego Domu Kultury wystąpił z koncertem zespół Wspólnoty Św. Tymoteusza w Gubinie „Przystanek Jezus”,

- 16 listopada – burmistrz Bartłomiej Bartczak i prezes firmy Sitech Hans-Joachim Schreiner podpisali List intencyjny, mający doprowadzić do powstania tej firmy na terenie Gubina,

- 16 listopada – Szkoła Podstawowa nr 2 otrzymała wyróżnienie od Polskiego Czerwonego Krzyża „Społecznik Roku 2010” za wspieranie działalności humanitarnej,

- 17 listopa­da - Kapituła Gubińskiej Nagrody Edukacyjnej im. Urszuli Du­dziak, jak co roku nagrodziła uczniów gubińskich szkół, dla których sport, nauka, czy twórcze działania mają znaczenie szczególne. Cenne statuetki otrzymali: w kategorii szkół podstawowych: Natalia Lisiecka - (Gimnazjum nr 2), Jakub Matuszak (SP 2), Margarita Pytiak (Gimnazjum nr 2), szkoły gimnazjalne: Kamila Adamczyk (Gimnazjum nr 2), Marta Wieliczko (Gimnazjum nr 1), Aleksandra Dyba (Gimnazjum nr 2), w kategorii szkół ponadgimnazjalnych: Ewelina Michnowicz (Liceum Ogólnokształcące), Łukasz Krzyżaniak (Zespół Szkół Licealnych i Technicznych), Marlena Cichowicz (Liceum Ogólnokształcące).

- 17 listopada – w Przedszkolu Miejskim nr 1 odbyły się warsztaty plastyczne pt. „Jesienne nastroje  –  barwy jesieni”. Warsztaty obejmowały grupę sześciolatków z udziałem uczniów Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Uczniowie pracowali pod opieką Krystyny Tumiłowicz i Józefy Tomczak, a sześciolatki - Marioli Bednarczyk.

- 21 listopada – mieszkańcy Gubina uczestniczyli w wyborach samorządowych. Wybierali burmistrza, radę miejską, radnych powiatowych i sejmiku wojewódzkiego. Burmistrzem na kadencję 2010-2014 wybrano Bartłomieja Bartczaka (4519 – 79,46% głosów) piastującego tę funkcję w minionej kadencji. Zwycięzca pokonał Lecha Kiertyczaka (1168 – 20,54% głosów). Nową radę miejską stanowią reprezentanci Platformy Obywatelskiej: Leszek Ochotny, Robert Woszak, Artur BohatkiewiczKrzysztof Zdobylak, Wojciech Sendera, Mariusz OchotnyEdward Patek, Tomasz Kaczmarek, Danuta Andrzejewska, Andrzej Białek, Marta Momot, Sojuszu Lewicy Demokratycznej: Halina Wojnicz, Zygfryd Gwizdalski, Wiesław Galewski i z „KWW Piotr Puszkarski” Urszula Kondracik.

W wyborach wójta nie rozstrzygnięto wyniku. W drugiej turze spotkają się dotychczasowy wójt Edward Aksamitowski i Zbigniew Barski. W dalszej walce nie będą uczestniczyć pozostali kandydaci: Piotr Puszkarski i Jacek Hadada.
- 21 listopada – Szkoła Podstawowa nr 2 (dyrektor Bogusław Wypych) została wyróżniona mianem Powiatowy Społecznik Roku. Szkoła otrzymała dyplom i statuetkę. Wyróżnienie jest nagrodą za wspieranie działalności humanitarnej Polskiego Czerwonego Krzyża. To wyraz uznania dla grona pedagogicznego szkoły.

- 25 listopada –podwoje otworzył kolejny w mieście market. Przy ul. Pułaskiego (w miejscu spalonego przed laty zajazdu „Bolko” otwarto Intermarche Super – market spożywczy. W markecie znalazło zatrudnienie prawie 50 osób.

- 28 listopada – młodzicy, siatkarze Volley’a wygrali turniej rozgrywany w Gorzowie Wlkp. Pokonali gospodarzy GSZS-GTPS 2:0 (25:13 25:14) oraz MKST Astra Nowa Sól również 2:0,

- 30 listopada – odbyła się pierwsza sesja nowo wybranej Rady Miejskiej. Przewodniczącym rady wybrano ponownie Leszka Ochotnego, zastępcami Wojciecha Senderę i Mariusza Ochotnego.

- 30 listopada – nowym redaktorem naczelnym lokalnych „Wiadomości Gubińskich”  został Sebastian Bielski. Zastąpił na tym stanowisku Marcina Zajączkowskiego.

- listopad – zarządzeniem burmistrza przeniesiono prawa własności nieruchomości działki przy ulicy Sportowej dla Regionalnego Towarzystwa Budownictwa Społecznego w Zielonej Górze. Oznacza to, że powstanie tu 120 pomieszczeń o charakterze mieszkalnym, bądź komercyjnym.

- listopad – w Zielonej Górze odbyło się podsumowanie współzawodnictwa sportowego dzieci i młodzieży w Lubuskiej Olimpiadzie Młodzieży. W klasyfikacji generalnej szkół podstawowych za rok szkolny 2009/2010 gubińska Szkoła Podstawowa nr 2 zajęła trzecie miejsce.

- listopad -  w ramach projektu unijnego w siedzibie Bundespolizei Guben (obok mostu granicznego na Nysie) dyżurują przedstawiciele gubińskiej Straży Miejskiej, Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej i gubeńskiej Bundespolizei. W każdy wtorek tygodnia można tam zasięgnąć porad z dziedziny prawa, zatrudnienia, działalności gospodarczej, czy też bezpieczeństwa.

Pogodowe (bez)nadzieje

W „Gubener Zeitung” („Gazeta Gubeńska”) z 02.05.1917 znajdujemy tekst o spóźnionej wiośnie i ludzkich nadziejach, które niemal idealnie zdają się pasować do współczesności:

- Nadszedł maj i miejmy nadzieję, że z nim również przyszła wiosna. Wystarczająco długo siedzieliśmy w ciepłym pokoju, a wychodząc z domu musieliśmy zakładać ciepły płaszcz, aby dziś nie cieszyć się miesiącem rozkoszy i nie podziękować Stwórcy Wszechrzeczy za ciepłe promienie słońca. I rzeczywiście wydaje się, że dostojny maj naprawdę zamierza położyć kres barbarzyńskiej, nieznośnie długiej zimie. Już wczoraj przywiało do nas łagodniejsze powietrze, a słupek rtęci w termometrze opuścił smutną okolicę w pobliżu zera i poszedł w górę. Drzewa i krzewy wypuściły zielone pąki. Rozwijają się wiosenne kwiaty, i tylko patrzeć, jak zakwitną drzewa. Jak trochę majowego światła rozjaśniło ulice i oświetliło też serca! Za jego sprawą kiełkują nie tylko nasiona, które mają nam dać nasz chleb powszedni, lecz także nadzieje. Tak, teraz wiemy, że wiosna musi również nadejść w życiu narodów, i że niebawem znowu zapanuje pokój - jest to najwznioślejszy cud, jaki sprawia maj, i dlatego już z tego powodu serdecznie pozdrawiamy go serdecznym słowem „Witaj!”

Widziane z Gubina

Jeżeli aura w dalszym ciągu będzie nam sprawiać zimowe wybryki, jak do połowy maja, niechybnie spełni się zapowiedź z polskiej prasy, że w tym roku „zima spotka się z zimą”, co przyniesie podrożenie żywności i przyhamuje związane z rolnictwem obszary gospodarki.

Co do nadziei na „wiosnę w życiu narodów”, to czy aby nie mamy przed sobą kolejnej edycji „Wiosny Ludów”, w której spora część mieszkańców naszego kontynentu widzi uwolnienie się z „więzów” Unii Europejskiej? Póki co, Unia Europejska przypomina tonący Titanic Światowego Atlantyku Politycznego, na którym woda zalewa kolejne pokłady. Ci z „pierwszej klasy” stoją już w kolejce do burty z łodziami ratunkowymi na plecach. A reszta? Niech dobrze wyszorują pokład i ubikację kapitana! - Za rejs do „Drugiej Irlandii’ ktoś musi zapłacić!

Op., przekład i komentarz: K. Freyer

Wojny minionych wieków

W kontekście rocznicy zakończenia 2 WŚ warto wspomnieć, że nie jest to jedyny kataklizm polityczno-militarny, jaki przetoczył się przez Gubin, gdyż w wiekach minionych dotykały go liczne konflikty wewnątrz-europejskie, a najdłuższy okres pokoju wyniósł ponad 350 lat. Spróbujmy przyjrzeć się im na podstawie materiału zebranego przez miejscowego historyka Karla Gandera.

W roku 1648 zakończyła się Wojna Trzydziestoletnia. W 1700 wybuchła trwająca 21 lat Wojna Północna, kiedy Saksonia z Dolnymi Łużycami, do których wtedy należał Gubin, walczyła po stronie Rosji przeciw Szwecji. Wojska szwedzkie weszły do Gubina 9 marca 1707 roku i za stawianie oporu spaliły m.in. pobliską wieś Kosarzyn. Spokój przyniosło dopiero rosyjskie zwycięstwo pod Połtawą. W trakcie Wojny Siedmioletniej (1756-1763) Gubin czasowo zajęły Prusy. Przedtem, od strony Śląska, weszli Rosjanie, rozbili tu wielki obóz oraz zażądali jedzenia i wozów.

W 1806 Saksonia u boku Prus wystąpiła przeciw Napoleonowi. Ciągłe przemarsze wojsk i wszelkie możliwe obciążenia kształtowały życie codzienne około 5500 mieszkańców - aż do początku roku 1813, kiedy rozbita armia francuska w fatalnej kondycji między innymi tędy wracała do kraju. W 1815, postanowieniem Kongresu Wiedeńskiego, Gubin przypadł zwycięskim Prusom, co zapoczątkowało wzrost gospodarczy. Po roku 1864, w wojnach pruskich przeciwko Danii, Austrii i Francji, brali udział żołnierze ówczesnego garnizonu gubińskiego, którzy największe straty ponieśli w sierpniu 1870 w trakcie kampanii przeciwko Francji.

Zaledwie 40 lat później napięcia pomiędzy głównymi mocarstwami Europy doprowadziły do wybuchu 1WŚ. Gubeński duchowny Gustav Mix w roku 1918 zauważył, że tu, na miejscu, tocząca się wojna nie byłaby w ogóle odczuwalna, gdyby nie liczne wyrzeczenia ludności cywilnej. Przeciwieństwem tego stanu rzeczy był wynik 2 WŚ, której ofiar nie sposób policzyć, i która przyniosła miastu nad Nysą olbrzymie cierpienia, których ślady pozostają widoczne do dziś - zapisane w ruinach Kościoła Farnego, w pozostałościach zniszczonych budynków i śladach kul, które jawią się być swoistą kroniką walk.

O bolesnych momentach minionych wieków przypomina Baszta Ostrowska, zwana również „Grubą Wieżą”. Ta druga nazwa zdaje się między wierszami przekazywać istotne przesłanie, a mianowicie, że „chude lata” łatwiej przetrwać w „grubych murach”.

Tekst: Gerhard Gunia

Opr. i przekład: K. Freyer

Kalendarium 2010 cd.

- 19 października – w Gubinie bawił z wizytą Marszałek Województwa Lubuskiego Marcin Jabłoński. Tematem spotkania z burmistrzem było omówienie działań na rzecz zabezpieczenia miasta przed powodzią, problemy z budową ronda w centrum miasta i ocena rozwoju Gubina.

- 29 października – Szkoła Podstawowa nr 2 zorganizowała Święto Latawca. Wielu uczniów -uczestników zostało obdarowanych nagrodami: Inga Lewandowska, Michał Gliński, Dawid Witczak, Patrycja Szkołuda, Patryk Tomaszewski i Wiktoria Ruszkiewicz.

- 30 października - w Gubińskim Domu Kultury z koncertem wystąpił Włodzimierz Nahorny, legenda polskiego jazzu. W towarzystwie doborowych muzyków: Mariusza Bogdanowicza i Piotra Biskupskiego wykonał m.in. słynny „Jej portret” z repertuaru Bogusława Meca.

- październik – lokalne „Wiadomości Gubińskie” poinformowały Czytelników o dalszych losach zakładu penitencjarnego w komorowskich koszarach. Na dziś zaadoptowano wstępnie pomieszczenia dla 100 skazanych. Zakończenie adaptacji uzależnione jest od środków finansowych, a tych jak zwykle brakuje. Może to potrwać 2-3 lata. Pojawia się nazwa zakładu: Zakład Penitencjarny Wałowice-Gubin. 

- październik – w sali narad Urzędu Miejskiego odbyło się spotkanie uczestników projektu „40.000 na plusie”, którego głównym zadaniem jest wsparcie osób zamierzających rozpocząć działalność gospodarczą. Dla czterdziestu osób, które otrzymały blisko 1,5 mln zł nadszedł czas na działanie. Jednym z uczestników projektu jest Marek Białowąs.

- październik – w ramach projektu „Zielona Ścieżka Gubin-Guben” rozpoczęła się modernizacja Placu Chrobrego,

- październik – na sesji Rady Miejskiej wręczono nagrody za zwycięstwo w konkursie na najładniejszy balkon, ogródek, taras i logię. Wśród mieszkańców osiedla nr 1 zwyciężyli: Janina Dyka, Bożena Paluszyńska; osiedla nr 2: Grażyna Garbacz, Małgorzata Linda; osiedla nr 3: Artur Kaczmar, Elżbieta Szczotka, Zofia Morgiel; osiedla nr 4: Bożena i Wiesław Domagalscy, Helena Pietkiewicz. Wyróżnieni otrzymali talony na zakup kwiatów i narzędzi ogrodniczych.

- październik – minęło 150 lat od wybudowania kościoła pw. Trójcy Św. W przyszłym roku kościół będzie obchodził 150. rocznicę irygacji,

- październik – gubińskie piłkarki ręczne zwyciężyły walkowerem 10:00 z zespołem UKSPR Polkowice. W kolejnym meczu z Kusym Szczecin szczypiornistki przegrały 28:33.

- październik – Stowarzyszenie Oficerów 5. Dywizji Wojska Polskiego „Kresowiak” wystąpiło do Rady Miejskiej w Gubinie z wnioskiem o zmianę nazwy parku Waszkiewicza na Park 5. Dywizji WP.

 

- 2 listopada – około godz. 11:00 w pobliżu skrzyżowania dróg Sękowice (przejście gran.) – Zielona Góra i Gubin-Lubsko rozbiła się awionetka niemiecka. W katastrofie zginęło małżeństwo lecące samolotem do Cottbus. Pilot przed katastrofą zgłaszał lotnisku w Drewitz (niedaleko Cottbus) problemy techniczne.

- 9 listopada – w Urzędzie Marszałkowskim w Zielonej Górze burmistrz Bartłomiej Bartczak zaprezentował wystawę o Farze jako symbolu polsko-niemieckiego pojednania. Gośćmi wystawy byli m.in. Marszałek Lubuski Marcin Jabłoński i ks. Zbigniew Samociak.

- 10 listopada- odbyła się ostatnia, uroczysta sesja Rady Miejskiej kadencji 2006-2010. Przewodniczący rady Leszek Ochotny i burmistrz Bartłomiej Bartczak podziękowali radnym za czteroletnią pracę na rzecz społeczności i miasta. Prezesi i przewodniczący organizacji społecznych, dyrektorzy szkół, przedszkoli i instytucji otrzymali listy dziękczynne.

- 11 listopada- z okazji Święta Niepodległości delegacje szkół, zakładów pracy i organizacji społeczno-politycznych złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem w parku Wolności,

– 11 listopada – odbyła się polsko-niemiecka „Mila Gubińska” im. Jerzego Gąsiora. Na różnych dystansach, ulicami miasta biegali samorządowcy, przedszkolaki, uczniowie szkół, zawodnicy klubu sportowego LLKS i miłośnicy lekkiej atletyki. Oto zwycięzcy poszcze­gólnych biegów: przedszkolaki - Kamil Maciołek (PM nr 3); kl. I-III dziewczęta - Gabriela Dobrowolska, chłopcy - Domi­nik Astramowicz; klasy III-IV dziewczęta - Aleksandra Dobrowolska, chłopcy - Szymon Borowski; klasy V-VI dziewczę­ta - Magdalena Przybyła, chłop­cy - Kamil Rajchel; gimnazjum dziewczęta - Sandra Mróz, chłop­cy - Patryk Sokalski; bieg główny kobiet - Agnieszka Pietach-Fulbiszewska, bieg główny mężczyzn - Piotr Kwapich. W klasyfikacji drużynowej wśród szkół podstawo­wych wygrała SP 2 Gubin, a gimnazjalnych - szkoła z Nowej Soli.

Nie wysyłać żywności w paczkach!

W „Gubener Zeitung („Gazeta Gubeńska”) z 03.04.1917 czytamy:

- Z urzędu otrzymaliśmy następującą informację:

Zbliża się ciepła pora roku i dlatego stosowne przypomnienie jest jak najbardziej na miejscu, abyście nie wysyłali żywności na front, ani na obszary etapowe. Dlaczego? Zbyt łatwo się psuje, co sprawia, że takie przesyłki są bezcelowe. O potrzeby żywieniowe żołnierzy w sposób wystarczający troszczy się administracja wojskowa. Kraj też potrzebuje żywności, która w paczkach na front niepotrzebnie się marnuje. Dlatego to, co macie, zatrzymajcie w domu i poprzestańcie na obdarowywaniu swoich bliskich papierosami, cygarami i tytoniem. Tak więc żywność wysłana żołnierzom na niewiele  się zda, a zapasy dla cywili w ten sposób ulegają uszczupleniu. Dlatego jeszcze raz: Zaniechajcie wysyłania żywności na front!

Widziane z Gubina

Wysyłka i transport żywności, aby zdążyć przed jej zepsuciem, jest problemem również w okresie pokoju. Czy nie zdarzyło się nam zauważyć, że to, co u producenta lub hurtownika wyglądało na dobre, na sklepowych półkach do zakupów już nie zachęcało? Mówi się, że to wina chemii użytej do produkcji żywności. Jeśli mimo to zdecydujemy się na zakup takich „chemicznie tuningowanych” artykułów, po krótkim czasie mamy w domu kompost (!). Gdyby więc ktoś zechciał wysłać taką żywność pocztą, na przykład biedniejszemu krewnemu, może spróbować ominąć przepisy zabraniające umieszczania w paczkach artykułów łatwo psujących się, a jednocześnie nie skłamać, oświadczając, że w paczce znajduje się „ekologiczny nawóz do kwiatów” – zapakowany zgodnie z wymogami. Niektóre nawożone sztucznie warzywa potrafią zgnić dosłownie w ciągu jednej nocy. Zatem określenie „nawóz” wcale nie będzie wprowadzaniem w błąd.

Opr., przekład i komentarz: K. Freyer

Kalendarium 2010 cd.

- wrzesień - w ramach projektu „Youth Camp" ośmioosobowa grupa najlepszych uczniów z Zespołu Szkół Ogólnokształcących przebywała w partnerskim mieście Laatzen. W projekcie wzięła udział młodzież z 5 krajów, która wspólnie pracowała i bawiła się. Opiekunami polskiej grupy były nauczycielki Marzena Kwaśniewska i Monika Hańćka.

- wrzesień - w Filharmonii Zielonogórskiej wręczono nagrody laureatom konkursu „Lubuski Mister Budowy 2009". W kategorii „Drogi i mosty" wyróżnienie przyznano ciągowi pieszo-rowerowemu od przejścia granicznego do Baszty Ostrowskiej w Gubinie.

- wrzesień – w ramach kampanii „Sprzątanie świata” - doniosły „Wiadomości Gubińskie” - uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 sprzątali gubiński świat. Otrzymali rękawiczki i worki z Urzędu Miejskiego. Na czele sprzątających stanął dyrektor szkoły Bogusław Wypych.

- 8 października – na stadionie miejskim odbyły się Mistrzostwa Powiatu Krośnieńskiego w Biegach Przełajowych. W grupie szkół podstawowych najlepsza była SP 2 z Gubina, wśród szkół gimnazjalnych na pierwszym miejscu było gimnazjum z Krosna Odrz. W klasyfikacji szkół ponadgimnazjalnych zwyciężył ZSLiT z Gubina.

- 9 października – na Cmentarzu Komunalnym odbył się pogrzeb mjr. rez. Stanisława Komara, znanego w mieście redaktora i publicysty. Liczna rzesza przyjaciół i kolegów przyszła pożegnać zmarłego. Przeżył 63 lata.

- 10 października – w XXI Mistrzostwach Polski Juniorów Karate Kyokushin w Krakowie Rafał Mielżyński zajął III miejsce (w kategorii do 65 kg), a Błażej Dziurdziewicz zwyciężył w pierwszej walce do 70 kg, w drugiej przegrał przez wazari,

- 12 października – burmistrz spotkał się z organizacjami skupiającymi oficerów, chorążych i podoficerów rezerwy oraz Stowarzyszeniem Wdów po Żołnierzach Zawodowych. Na uroczystym obiedzie w restauracji „Retro” spotkali się członkowie Stowarzyszenia Oficerów 5. Dywizji Wojska Polskiego, Związku Żołnierzy WP i Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. Były podziękowania i życzenia długiego i dobrego zdrowia od burmistrza.

- 12 października – powstała niedawno lokalna młodzieżówka Platformy Obywatelskiej spotkała się z burmistrzem. Oferowała pomoc w zbliżających się wyborach. Obecnie do Stowarzyszenia Młodych Demokratów należy 7 osób. Na czele stoi przewodnicząca Ewelina Michnowicz.

- 13 października – burmistrz spotkał się z przedstawicielami targowiska spożywczego przy ulicy Obrońców Pokoju. Podczas spotkania zdementował plotkę o zamiarach przeniesienia targowiska w inne miejsce.

- 13 października – w Państwowej Szkole Muzycznej im. K. Serockiego odbyło się pasowanie najmłodszych uczniów. Z programem artystycznym wystąpiły klasy Ic/6 i Ic/4 przygotowane przez Małgorzatę Góralczyk.

- 14 października – w Szkole Podstawowej nr 3 odbyła się uroczystość ślubowania pierwszoklasistów.  W ślubowaniu uczestniczył burmistrz, program artystyczny przestawili pierwszacy z Ia i Ib kierowani przez Martę Rzeszutek i Bożenę Urbanowicz. W tym samym dniu, w obecności wiceburmistrz Justyny Karpisiak, ślubowali pierwszacy ze Szkoły Podstawowej nr 2. Oprócz pamiątkowych dyplomów najmłodsi uczniowie otrzymali upominki od władz i rady rodziców.

- 14 października – w sali widowiskowej GDK z okazji Dnia Komisji Edukacji Narodowej wręczono dyrektorom samorządowych placówek oświatowych wyróżnienia i medale. Najmłodsi stażem nauczyciele: Katarzyna Lorek i Bartosz Miecznikowski otrzymali od burmistrza B. Bartczaka życzenia. 

- 15 października – burmistrz Bartłomiej Bartczak podpisał umowę o dofinansowanie dla projektu „Renowacja wieży Kościoła Farnego w Euromieście Gubin-Guben – warsztaty transgranicznego rozwoju kultury, sztuki i nauki”. Pozyskana  z Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska – Brandenburgia 2007-2013 kwota 1,6 mln euro robi wrażenie.

- 16 października - w Starej Farbiarni w Guben odbył się V. Serenadenkonzert, a wykonawcami były współpracujące ze sobą zespoły chóralne: chór "Gloria Domine" działający przy parafii Trójcy Świętej w Gubinie i "Stadtchor" (Chór Miejski) z Guben oraz  uczniowie i nauczyciele Szkoły Muzycznej  im. K. Serockiego w Gubinie. Chóry zaprezentowały utwory tzw. popularne, ludowe, pieśni kompozytorów romantycznych i klasyków oraz muzykę sakralną. Koncert prowadzili: Halina Nodzak i Udo Koob.

- 18 października – z krótką roboczą wizytą przebywał w naszym mieście lubuski europoseł PO Artur Zasada. Poseł obejrzał skutki drugiej (w tym roku) powodzi i obiecał pomoc w staraniach związanych z regulacją gubińskich rzek.

Recykling przed stu laty

W „Gubener Zeitung” („Gazeta Gubeńska”) z 11.03.1917 r. znajdujemy coś na potwierdzenie, że gospodarka surowcami wtórnymi to wynalazek starszy, niż mogłoby się wydawać:

- Pośród metali, które należy oszczędzać, cyna zyskała wciąż rosnące znaczenie szczególne w kwestii obronności kraju i gospodarce żywnościowej. Oprócz militarnego wykorzystania jest potrzebna do produkcji białej blachy, wykorzystywanej do wytwarzania konserw. Cyna zawarta w takich opróżnionych opakowaniach może zostać odzyskana chemicznie i w ten sposób ponownie udostępniona na potrzeby ogółu. Dlatego istniejący już system zbiórki wszystkich puszek z białej blachy powinien być dalej rozbudowywany, by zawartość cyny, o ile to możliwe, została odzyskana w całości. Już teraz każdy z nas ma obowiązek wobec ojczyzny, aby w swoim zakładzie pracy, w gospodarstwie domowym itd. starannie zbierać opróżnione stare puszki z białej blachy i przechowywać je do momentu odbioru. Dokładne mycie i suszenie puszek jest konieczne, gdyż w przeciwnym wypadku wartościowa cyna nie zostanie odzyskana. Za przekazany złom cynowy obiecano stosowne wynagrodzenie.

Widziane z Gubina

W moim odczuciu powyższy tekst to jakby „prototyp” dzisiejszych instrukcji selektywnej zbiórki odpadów domowych. Przy czym wątek „ojczyzny” zastąpiło dziś pojęcie „środowiska naturalnego”, ale nad „potrzebami ogółu” zdają się górować „potrzeby własnego portfela”.

Opr., przekład i komentarz: K. Freyer

Subskrybuj to źródło RSS

2°C

Gubin

Cloudy

Humidity: 84%

Wind: km/h

  • 24 Mar 2016 7°C 2°C
  • 25 Mar 2016 9°C 4°C