Banner Top
ostatnia aktualizacja 14 Mar 2014 14:08

Oszczędzanie na ogrzewaniu

Współczesne, fizyczne i organizacyjne sposoby oszczędzania energii grzewczej „współczesnymi” są tylko z nazwy, bo jak dowiadujemy się z „Gubener Zeitung” („Gazeta Gubeńska”) z 02.10.1917 r., ówczesne instrukcje oszczędzania ciepła w budynkach publicznych łudząco przypominają obecne.

W „GZ” czytamy, że władze przekazały wskazówki, jak oszczędnie gospodarować ciepłem w kościołach, szkołach, pomieszczeniach służbowych w dobie węglowego deficytu. W kościołach należy szczelnie zamykać otwory w sufitach, okna i drzwi. Należy rozważyć możliwość połączenia szkół, jeśli jedna prowadzi zajęcia przed, a druga po południu - tak, aby jednego budynku szkolnego w ogóle nie trzeba było ogrzewać. Należy chronić elementy centralnego ogrzewania przed utratą ciepła, jeśli nie mają funkcji grzewczej. Dla pomieszczeń stałego pobytu ludzi wystarczy temperatura 18, a nie jak dotychczas 20 stopni C. Grzejniki w aulach, salach gimnastycznych i pomieszczeniach pobytu zbiorowego można wyłączyć częściowo lub całkowicie, o ile temperatura zewnętrzna nie jest zbyt niska. Wyłączone z eksploatacji części ogrzewania należy zabezpieczyć przed działaniem mrozu. Przy temperaturze zewnętrznej poniżej plus 5 stopni nie należy ze źle pojmowanej oszczędności całkowicie przerywać ogrzewania na noc, bo wyrównanie temperatury następnego dnia pochłonie niewspółmiernie więcej opału, niż zostanie zaoszczędzone nocą.

Widziane z Gubina

Z kręgów naukowo-medialnych docierają do nas ostrzeżenia przed zimą stulecia, która wyjątkowo dotkliwie ma się dać we znaki całej Europie. Jeśli wierzyć tym zapewnieniom, to nie warto liczyć na to, że się spóźni, albo że w ogóle nie nadejdzie. Lepiej jednak dla naszych portfeli, aby spóźniła się zima, a nie my z przygotowaniem do niej. W systemie finansowym świata podobno nic nie ginie, bo przypomina on jedno wielkie nieskończenie skomplikowane naczynie połączone. Na naszych stratach w wyniku przedzimowych zaniedbań skorzystają wszelkiej maści oferenci towarów i usług związanych z zimą. Hydraulik-monter z przyjemnością „po dobrej cenie” w miejsce spękanej od mrozu instalacji wodnej założy nam nową i prawidłowo zabezpieczy przed zamarznięciem. Kto wie, kiedy do naszych drzwi zapukają firmy ubezpieczeniowe z „atrakcyjną ofertą odszkodowania za nieszczęśliwe zamarznięcie starych i schorowanych (czyt. „niechcianych”) członków rodziny”? Jeśli ich plan by się powiódł, zimowe „przeludnienie” szpitali przeszłoby do historii, a ich personel miałby więcej czasu i sił na leczenie urazów typowych dla tej pory roku.

Opr., przekład i komentarz: K. Freyer

Dla kogo odzież używana?

W wybranych miejscach Gubina ustawiono przed laty pojemniki na używaną odzież dla najbardziej potrzebujących, a z lektury „Gubener Zeitung” („Gazeta Gubeńska”) z 30 września 1917 roku dowiadujemy się, że takie zbiórki są pomysłem starszym, niż myśli niejeden współczesny. W opisanym w „GZ” przypadku rozchodzi się o zbiórkę męskiej odzieży używanej dla żołnierzy powracających z wojny. W artykule czytamy:

- Aby będącym w potrzebie żołnierzom powracającym z wojny zapewnić odzież cywilną, władze miasta skonfiskowały jedną trzecią odzieży w punktach zbiórki wierzchniej odzieży używanej. Wolno ją przekazywać wyłącznie potrzebującym zdemobilizowanym podoficerom i żołnierzom, pod warunkiem, że okażą dokument wystawiony przez właściwą administrację gminną, w którym poświadcza się, że osoba zdemobilizowana nie posiada najpotrzebniejszych elementów wierzchniej odzieży męskiej, lub będąc bez środków do życia nie może nabyć dla siebie odzieży w normalnej cenie. Powyższe dokumenty można otrzymać w Ratuszu Miejskim pokój 31. Wydawanie odzieży odbywa się w ramach działalności Miejskiego Punktu Zbiórki Odzieży Używanej przy Königstraße 79 (dzisiejsza ul. 3-go Maja). Od tej pory także organizacje z sektora opieki społecznej mają prawo wydawania wierzchniej odzieży męskiej zdemobilizowanym żołnierzom tylko wtedy, gdy zostanie okazany wyżej wymieniony dokument. (…)

Widziane z Gubina

Warto zauważyć, jak precyzyjnie pod względem administracyjno-organizacyjnym dopracowano powyższe przedsięwzięcie. Wydawać by się mogło, że jest to tylko ćwiczenie na wypadek wojny, gdzie można spokojnie zaplanować (czytaj: „zaprogramować”) każdy szczegół. Trudno uwierzyć, że działo się to naprawdę w ostatnich miesiącach IWŚ, kiedy problemy piętrzyły się jak kra na rzece podczas wiosennych roztopów. Niezależnie od tego, czy spoglądamy na tę relację jak na przejaw surowej pruskiej dyscypliny, czy zdumiewający humor angielski, jedno jawi się być pewne i prawdziwe zawsze i wszędzie: Ład administracyjny i porządek organizacyjny, połączone z prawnym zabezpieczeniem najbardziej potrzebujących, pomaga przetrwać kryzys w pozytywnym przekonaniu, że prawie wszystko jest w jako takim porządku, a to, co w porządku nie jest, dzieje się gdzieś daleko, ale niebawem również wróci do normy.

Opr., przekład i komentarz: K. Freyer

Prace dorywcze początkiem sukcesu

Miejscowa „Gubener Zeitung” („Gazeta Gubeńska”) z 8 sierpnia 1917 roku poinformowała, że „Izba Krawiecka” funkcjonująca przy Czerwonym Krzyżu obchodzi trzecią rocznicę istnienia. Z firmy mieszczącej się w jednym pomieszczeniu wyrosło przedsiębiorstwo zasługujące na miano o wiele znamienitsze niż tylko „Izba Krawiecka” i stanowić może komórkę centralną w miejskim systemie pracy nakładczej. Społeczne kierownictwo placówki od jej powstania skupiało się w rękach radczyni Sądu Krajowego - pani Weißstein, która w to przedsięwzięcie włożyła nadzwyczaj dużo energii, starań i pracy, co dla osób postronnych jawi się być niewyobrażalne. Ostatniej zimy zatrudnionych było 425 pracownic. Chyba każdy, kto ma pojęcie o pracy w tej branży, przyzna, że za wielkimi liczbami odzwierciedlającymi ilość dokonanych działań krawieckich kryje się olbrzymi nakład prac organizacyjnych i kierowniczych. Wiele kobiet nie miało wcześniej żadnego fachowego przygotowania i wymagały dokładnego przyuczenia, aby jakość ich pracy spełniała wymogi. Nie można zapominać o wymogach klientów, jak administracja wojskowa, która przykłada szczególną wagę do dokładności pracy oraz profesjonalności w towarzyszącej jej działaniach finansowych. Wszelkie te działania nie były jednak daremne. Godny podkreślenia jest kolejny wyróżnik, a mianowicie, że prace wykonywały kobiety w swych domach i mogły z nich w każdej chwili zrezygnować, jeśliby znalazły dla siebie coś lepszego.

Można zatem powiedzieć, że była to praca wyjątkowa, dokonana w wyjątkowym czasie, która dla pracownic okazała się błogosławieństwem. Zdobyły kwalifikacje, które mogą wykorzystać w swych własnych biznesach i gospodarstwach domowych. W pochwałach od władz wielokrotnie znalazło się określenie „wzorcowy”.

Widziane z Gubina

Zasada tak zwanych „skromnych początków” jawi się być kluczem do największych sukcesów. Kiedy przyglądamy się potężnym firmom, aż trudno uwierzyć, że początkiem ich „dobrej drogi” był kontener, garaż, pokoik na poddaszu, stara ciężarówka, a na samym początku szef miał tylko dwie koszule - jedną, wciąż praną, na co dzień, a drugą „na niedzielę”. Podobnie jak owe kobiety sprzed stu laty, na „własne nogi” staje wiele osób obecnie - przychodzą na jakiś „staż”, „prace interwencyjne” czy inne formy zatrudnienia, aby po zdobyciu umiejętności i… znajomości, spróbować „kroczyć po swoim”. A zadowolenia klientów chyba nie da się pominąć - ono dodaje skrzydeł i firmie i pracownikom.

Opr., przekład i komentarz: K. Freyer

2011 c.d.

- 4 marca – w Zespole Szkół Licealnych i Technicznych odbył się XV Powiatowy Konkurs Ortograficzny. Organizatorkami konkursu pod patronatem Starosty Krośnieńskiego były polonistki: Teresa Zajkowska i Iwona Wojtecka. W kategorii szkół gimnazjalnych zwyciężyła Sylwia Łys – gimnazjum w Czarnowicach, drugie miejsce Adam Sokołowski z gimnazjum H. Brodatego w Krośnie Odrz., trzecie miejsce Alicja Stefańczyk z tego samego gimnazjum. W kategorii szkół ponadgimnazjalnych zwyciężyła Aleksandra Pietruszewska z ZSP w Krośnie, drugie miejsce Patryk Wawrzyniak z ZSO Gubin, a trzecie Eliza Klimek z ZSLiT Gubin.

- 8 marca – Stowarzyszenie Ludzi Aktywnych 4x4 w Gubinie przekazało potrzebującemu mężczyźnie jeden z samochodów ofiarowanych im przez Nadodrzański Oddział Straży Granicznej. Potrzebujący to uczestnik zajęć terapeutycznych w filii Powiatowego Ośrodka Wsparcia „Integracja”.

- 9 marca – w „ruskim stawie” przy ul. Śląskiej znaleziono ciało 38-letniego mieszkańca miasta, właściciela pizzerii „Romano”, Macieja Głogowskiego. Prawdopodobną przyczyną śmierci był zawał serca podczas spaceru z psem.

- 10 marca – w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorzowie burmistrz Bartłomiej Bartczak uroczyście otworzył kolejną wystawę z udziałem Fary. W otwarciu uczestniczył m.in. ks. kanonik Zbigniew Samociak. Dzięki wystawom temat Fary wciąż pojawia się w mediach regionalnych i nie tylko.

- 10 marca – zarządzeniem nr  54 wojewody lubuskiego wyznaczono termin wyborów jednego radnego miejskiego w Okręgu Wyborczym nr 4 w Gubinie. To w miejsce Marty Momot, która musiała zrzec się mandatu uzyskanego w listopadowych wyborach samorządowych.

- 11 marca – nieczynna prawie miesiąc Izba Muzealna SPZG, po zmianie wystroju otworzyła znowu swoje podwoje. Nowa ekspozycja jest bardziej przejrzysta, uporządkowana i szerzej dostępna dla zwiedzających.  

- 11-13 marca - z wizytą kanoniczną przebywał na terenie parafii pw. Trójcy Świętej ksiądz biskup Paweł Socha, biskup pomocniczy diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Podczas krótkiego pobytu w parafii wziął udział w Drodze Krzyżowej na terenie Żytowania, odwiedził parafian w Sękowicach, wygłosił homilie na mszach niedzielnych. Odwiedził także szkoły na terenie parafii. W kościele pw. Trójcy Św. udzielił bierzmowania ponad 80-ciu młodym mieszkańcom parafii.

- 14-18 marca – w Zespole Szkół Ogólnokształcących odbył się Festyn Przedmiotów Ścisłych. Głównym tematem był zdrowy styl życia. W konkursach zwycięstwo w kategorii klas odniosła klasa III B. Głównym organizatorem konkursu była nauczycielka Anna Januszkiewicz.

- 16 marca – dyrektor gubińskiej Szkoły Podstawowej nr 2, Bogusław Wypych, otrzymał dyplom i pamiątkową tablicę ufundowane przez minister Katarzynę Hall za skuteczny i ciekawy sposób rozwijania talentów uczniów. Od teraz szkoła szczyci się mianem „Szkoły Odkrywców Talentów”. 

- 16 marca – słuchacze kursu komputerowego „Z komputerem na Ty - 50+” otrzymali dyplomy ukończenia kursu. Pierwsze dyplomy otrzymały m.in. Grażyna Garbacz i Ida Kaczanowska. Wykłady prowadził Karol Jurgielewicz, a kurs odbył się pod patronatem „Pro Gubin”, któremu szefuje Waldemar Pawlikowski.

- 18 marca - w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej odbyła się promocja nowej książki autorstwa Wiesława Łabęckiego i Stefana Pilaczyńskiego „Alfabet gubińskich ulic”. Kilka dni wcześniej promocję zorganizowano w Muzeum Miasta i Przemysłu w Guben. Książka prezentuje 172 gubińskie ulice. Prezentację zaczyna najnowsza ulica Akacjowa, kończy ulica Żymierskiego. Z książki można dowiedzieć się, skąd wzięły się nazwy naszych ulic, jaką mają tradycję czy też jaka jest ich długość oraz szerokość.

- 18 marca – na Mistrzostwach Powiatu Krośnieńskiego w piłce koszykowej I miejsce zajęła drużyna Gimnazjum nr 2 z Gubina. Zwycięska drużyna grała w składzie: Andrzej Kubacki, Kacper Szczerbanowicz, Mateusz Stojek, Przemysław Dymiński, Łukasz Bielawski, Piotr Nowicki, Adrian Podgórski – opiekun Sylwester Cichosz.

- 20 marca – „Carina” Gubin w meczu o mistrzostwo piłkarskiej IV ligi przegrała 3:1 z Pogonią Skwierzyna. W tabeli rozgrywek zajmuje przedostatnią pozycję.

- 18 marca - odbyło się kolejne posiedzenie zespołu do spraw organizacji 50. „Wiosny nad Nysą”. Ustalono, że Jubileuszowa Wiosna odbędzie się w dniach 3-5 czerwca. Kontrowersje i dyskusję zrodził pomysł potraktowania korowodu jako ostatniego w 50-cio letniej historii WnN.  90% uczestników dyskusji było za likwidacją korowodu, jak przedsięwzięcia, które się „zużyło”.

2011 c.d.

- 22 lutego - w Szkole Podstawowej, jak co roku w lutym, odbył się konkurs „Gubin moje miasto”. W końcowej punktacji zespoły zajęły następujące miejsca: w grupie klas drugich: I miejsce klasa II a - wychowawca Wanda Leczycka, II miejsce klasa II b - wychowawca Beata Kutrowska, III miejsce klasa II c - wychowawca Anna Kotapska .W grupie klas trzecich: najlepsza była klasa III a - wychowawca Jolanta Cybulska, II miejsce klasa III c - wychowawca Teresa Siewruk, zaś na III miejscu znalazła się klasa III b - wychowawca Urszula Peksa.

- 22 lutego - odbyła się VIII edycja Konkursu Wiedzy o Gubinie dla zespołów uczniów z klas szóstych. Zespół w składzie: Agata Gadomska, Kamil Loga, Natalia Raczkowska z kl. VI d, przygotowany do międzyszkolnego konkursu przez Żanettę Bukowską, zajął I miejsce.

- 23 lutego – odbył się etap rejonowy Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia. Organizatorem konkursu był gubiński oddział PCK. Największą wiedzą w kategorii szkół gimnazjalnych wykazała się Karolina Kindra (Gimnazjum nr 1), a ponadgimnazjalnych Joanna Gancarz (Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych). Będą one reprezentowały Gubin na szczeblu wojewódzkim. 

- 23 lutego - siatkarze MLKS Volley Gubin na własnym parkiecie pokonali UKS Jedynkę Szprotawa 3:0. W tabeli nasza drużyna zajmuje II miejsce za MOSiW Międzyrzecz.

- 24 lutego – radni na sesji RM podjęli uchwałę o wygaśnięciu mandatu radnej Marty Momot, wybranej do składu rady w ostatnich wyborach samorządowych w listopadzie 2010 roku. Zgodnie z przepisami M. Momot nie może łączyć funkcji weterynarza z listy wojewody, z funkcją radnej. Ponowne wybory na wakujące stanowisko (okręg nr 4) odbędą się w terminie wyznaczonym przez wojewodę.

- 24 lutego – podczas sesji Rady Miejskiej wyróżniono najlepszych sportowców miasta w 2010 roku. Najlepszymi zostali: Piotr Sęk – siatkówka, Ewa Stachowiak – piłka ręczna, Dominik Gus – lekkoatletyka, Andrzej Donaj – piłka nożna, Rafał Mielżyński – karate, Marcin Dobrowolski – pływanie. Burmistrz wyróżnił ponadto liczną grupę sponsorów, wśród których znaleźli się: Wioletta i Zbigniew PoniatowscyPiotr i Marcin Trzebny, Leszek Stanisław Turczyniak, Zbigniew Bołoczko, Józef Wieczorek, Andrzej Iwanicki i Czesław Buczkowski.  

- 24 lutego – Rada Powiatu podjęła decyzję o likwidacji internatu przy dawnym Zespole Szkół Rolniczych. Internat okazał się być zbędnym. Mała grupka uczniów spoza Gubina zamieszka w internacie Zespołu Szkól Licealnych i Technicznych przy ul. Obrońców Pokoju. Zimą mieszkało w internacie 12 osób.

- 27 lutego – w Gubińskim Domu Kultury z recitalem wystąpił znany satyryk Krzysztof Daukszewicz,

- luty – właściciel gubińskiego dworca PKP – Oddział Gospodarowania Nieruchomościami w Poznaniu, poinformował w mediach o przygotowaniach do wyburzenia budynku. Według tej informacji budynek dworca ma zostać wyburzony do końca 2011 roku. 

- luty - właściciel budynków po nieczynnych zakładach obuwia przy ulicy Budziszyńskiej chce się pozbyć pustostanów. Obecnie wyburzane są te budynki, na które zgodę wyraził konserwator.

- lutyHelena Hatka, wojewoda lubuski, zakwestionowała uchwałę Rady Gminy Gubin, która blokowała dalsze prace związane z powstaniem kopalni. Powodem zakwestionowania była niezgodność uchwały z Ustawą. Gmina odwoła się od tej decyzji.

- luty – po tygodniowym okresie przygotowawczym piłkarze Cariny Gubin wrócili z obozu w Świeradowie Zdroju,

- luty – Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów liczył w Gubinie 481 członków. Roczna składka - 24 zł. Duża aktywność organizacji, w tym wiele pożytecznych działań dla seniorów, to zasługa przede wszystkim przewodniczącej Zarządu, Heleny Binicewicz.

- 2 marcaMarek Matuszak z Zespołu Szkół Ogólnokształcących zajął pierwsze miejsce na szczeblu wojewódzkim w konkursie wiedzy o parlamencie RP. Marek będzie reprezentował nasze miasto i województwo w etapie centralnym konkursu w Warszawie.

- 2 marca  - w galerii Ratusz GDK otwarto wystawę fotograficzną Edwarda Grzegorza Funke „Chiny. Tradycja i kultura”.

- 2 marca – w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej odbyło się spotkanie autorskie z Alfredem Siateckim, autorem wielu książek jak: „Klucz do bramy”, „Drugi klucz do bramy” i „Psie kochanie”. Spotkanie zgromadziło wielu mieszkańców miasta, którzy zadali autorowi wiele ciekawych pytań.

- 4 marca – w Zespole Szkół Technicznych i Licealnych odbył się XV Powiatowy Konkurs Ortograficzny. Organizatorkami konkursu były polonistki: Teresa Zajkowska i Iwona Wojtecka. W kategorii szkół gimnazjalnych zwyciężyła Sylwia Łys – gimnazjum w Czarnowicach, drugie miejsce Adam sokołowski z gimnazjum H.Brodatego w Krośnie Odrz., trzecie miejsce Alicja Stefańczyk z tego samego gimnazjum. W kategorii szkół ponadgimnazjalnych zwyciężyła Aleksandra Pietruszewska z ZSP w Krośnie, II miejsce Patryk Wawrzyniak z ZSO Gubin, III miejsce Eliza Klimek z ZSLiT Gubin.

Rozrywka w wojskowym lazarecie

W „Gubener Zeitung” („Gazeta Gubeńska”) z 4 września 1917 roku znajdujemy artykuł o programie muzyczno- rozrywkowym, zorganizowanym przez miejscowych artystów w lazarecie wojskowym, urządzonym w „Hindenburgschule” („Szkoła Hindenburga”, w sąsiedztwie skrzyżowania dzisiejszych ulic Pułaskiego i Repatriantów, która uległa zniszczeniu podczas walk o miasto pod koniec 2WŚ w lutym 1945 roku).

Wieczór rozrywki otworzył nauczyciel o nazwisku Brühl, który przywitał cierpiących żołnierzy i podziękował im za dotychczasową służbę dla ojczyzny. W swej przemowie opisał obraz wspaniałych Niemiec, które wrogowie chcą zniszczyć. Następnie powołał się na wypowiedzi dowódców wojskowych, według których obecna sytuacja militarna jest dla Niemiec bardzo korzystna. Jego zdaniem obecne wielkie zmagania bojowe na zachodzie mają mieć znaczenie decydujące dla przyszłości. Bliski już jest pokój, a teraz należy dołożyć sił ku przetrwaniu w każdym miejscu, w jakim żołnierzom przyszło się znaleźć. Celem programu rozrywkowego było przywrócenie choć niewielkiego uśmiechu na twarzach cierpiących, którzy podziękowali za radosne chwile i zażyczyli sobie, aby takie wieczory miały miejsce częściej.

Widziane z Gubina

Wszelkiej maści programy rozrywkowe w czasach różnych zmagań wojennych miały bardzo często za cel odwrócenie uwagi od dramatycznej sytuacji militarnej, a często już bardzo bliskiej tragicznej klęski sprawy, dla której walczyli dani żołnierze. Podczas 2WŚ z „programem rozrywkowym” na pewien niemiecki statek szpitalny zawitał sam ówczesny minister propagandy Josef Goebbels. Wielu żołnierzom przybycie na ten program sprawiło niemały trud, bo jak tu przyjść, nie mając nóg. Sporo trudności sprawiła też oficjalna etykieta, bo jak tu się przywitać po wojskowemu, kiedy ręce zostały gdzieś na froncie.

Opr., przekład i komentarz: K. Freyer

Rok 2011 c.d.

- 7 lutego – w Urzędzie Miejskim odbyło się spotkanie poświęcone zabezpieczeniu miasta przed powodzią. W dyskusji udział wzięli: poseł RP Klaudiusz Balcerzak, Krzysztof Pacholczyk – kierownik nadzoru Wodnego w Zgorzelcu, oraz odpowiedzialni za sprawę urzędnicy miejscy i gminni. Burmistrz Bartłomiej Bartczak otrzymał zapewnienie o tym, iż Nysa i Lubsza będą w tym roku pogłębione.

- 9 lutego - dyżurny policji otrzymał informację, że młody mężczyzna podbiegł do kobiety, która potknęła się na ul. Lu­belskiej, po czym zabrał jej torebkę, którą wypuściła z rąk. Policjanci na podstawie podanego rysopisu ustalili sprawcę kra­dzieży. Już po chwili zatrzymali 17-letniego mieszkańca podgubińskiej miejscowości oraz odzyskali skradzione mienie. To­rebkę wraz z jej zawartością oddano pokrzywdzonej. Sprawcy kradzieży grozi kara pozbawienia wolności do lat 5.

- 9 lutego - policjanci z gubińskiego komisariatu zostali powiadomieni o kradzieży samochodu osobowego Mazda. W toku podjętych czynności policjanci zatrzymali 16-letniego sprawcę kradzieży pojazdu. Samochód oddano wła­ścicielce. Nieletnim zajmie się sąd rodzinny.

- 10 lutego – wylano pierwsze warstwy betonu stropu w remontowanej wieży kościoła farnego. Przetarg na remont wygrało Przedsiębiorstwo Inżynieryjno-Budowlane Milbud z Zielonej Góry. Prace obejmują m.in.: oczyszczenie ponad 1500 m2 powierzchni z cegieł, wykonanie ponad 2 ton schodów stalowych. Przedsięwzięcie jest dofinansowane w kwocie 1,2 mln euro, co stanowi 85% kosztów przedsięwzięcia. Zakończenie robót zaplanowano na wrzesień br.

- 11 lutego – z okazji Święta Zakochanych w restauracji „Romano” Młodzieżowa Rada Miasta przy pomocy GDK zorganizowała loventynki. Z poziomu organizacji i przebiegu imprezy zadowolony był przewodniczący MRM Karol Wójcik. Na sali nastrój był niezwykle romantyczny i wyjątkowy…

- 12 lutego – ukazał się kolejny, 12. numer pisma Gubińskiego Towarzystwa Kultury „Zeszyty Gubińskie”. Zeszyt w całości poświęcono utworom nadsyłanym na Konkurs Literacki im. Tadeusza Firleja „O Złote Pióro”, a związanych tematycznie z Gubinem.

- 12 lutego – odbyło się Walne Zebranie członków Gubińskiego Towarzystwa Kultury. Oprócz podsumowania minionego roku pożegnano, po 17-letnim wypełnianiu obowiązków, skarbnika Jana Bakalarza. Na to stanowisko zebranie jednomyślnie wybrało Jana Skórę.

- 12 lutego – siatkarze MLKS Volley Gubin przegrali z MSKS Sulechów 0:3,

- 12 lutego – Stowarzyszenie Ludzi Aktywnych 4x4 zorganizowało Rajd Walentynkowy.  Trasę rajdu wyznaczył Roman Gąsior. Rajd zakończyło spotkanie walentynkowe w pizzerii „Palmiarnia”.

- 14 lutego – na zaproszenie burmistrza Bartłomieja Bartczaka mieszkańcy Euromiasta na placu Jana Pawła II wspólnie ułożyli wielkie czerwone serce. Spotkanie w „Dniu Zakochanych” było realizowane w ramach happeningu przygotowanego przez Dom Kultury, fundację „Fara Gubińska - Centrum Spotkań Polsko-Niemieckich” oraz Urząd Miejski.

- 16 lutego – w galerii GDK „Ratusz” odbyło się spotkanie mieszkańców i debata nad przyszłością Wzgórz Gubińskich. Koncepcję przyszłościowego zagospodarowania wzgórz, na podstawie napisanej w czerwcu 2010 roku pracy magisterskiej, przedstawiła gubinianka Anna Kowalska. Spotkanie zorganizowało Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Gubińskiej wspólnie z Gubińskim Domem Kultury.

- 16 lutego - siatkarze MLKS Volley Gubin na wyjeździe w Gozdnicy wygrali pewnie 3:0,

- 18 lutego – Transgraniczny Punkt Informacyjny dla Euromiasta Gubin-Guben był organizatorem otwartej konferencji poświęconej kolizjom i wypadkom z udziałem cudzoziemców w Polsce i w Niemczech. W konferencji wzięli udział przedstawiciele projektu, specjaliści od ubezpieczeń oraz funkcjonariusze policji z Guben i Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp.

- 20 lutego – w rankingu ośrodków szkolenia kierowców gubińska szkoła „Moto-Wiwa” prowadzona przez Dariusza Waszkowiaka i Leona Wieliczko zajęła II miejsce w województwie pod względem zdawalności w kategorii szkół średnich nauki jazdy,

- 22 lutego – pod Pomnikiem Wdzięczności odbyła się uroczystość złożenia kwiatów z okazji 66. rocznicy walk o miasto. Przemówienie wygłosiła Justyna Karpisiak – zastępca burmistrza.

Ostro przeciw plociuchom

„We wszystkich miejscowościach - nie tylko w Guben- wskutek oszczerczych pogłosek ucierpiały szczególnie te osoby, które pracują przy rozdziale żywności”, czytamy w „Gubener Zeitung” („Gazeta Gubeńska”) z 16.08.1917 roku. „W wielu przypadkach informowano już, że takie osoby, zarówno mężczyźni, jak i kobiety, zostały pociągnięte do odpowiedzialności i ukarane”, jak podaje „GG”. Niestety, wciąż pojawiają się amatorzy niszczenia opinii swych bliźnich za pomocą strzał zatrutych duchem pomówień i plotkarstwa. Ubolewa fakt, że prócz takich „strzelców” mamy do czynienia z „publicznością”, która biernie się temu przysłuchuje, zamiast energicznie i natychmiastowo zareagować. Pomówienia zmusiły do działania na forum Rady Miasta burmistrza sąsiedniego miasta Sommerfeld (Lubsko). Posądzono go o przechowywanie znacznych ilości artykułów żywnościowych w piwnicy (słonina i mięso) oraz o regularne otrzymywanie dużych ilości masła. Takie pogłoski nie tylko szargają opinię samych rządzących, ale też wywołują niezadowolenie społeczne w kontekście długo już trwającej wojny. Do tej pory życiowy rozsądek podpowiadał poszkodowanym, aby nie reagować, gdyż w tak trudnych czasach jest do zrobienia o wiele więcej lepszych rzeczy niż tracenie czasu i sił na walkę z pogłoskami. Jednak wobec niekontrolowanego nasilania się szkodliwości rozpowszechnianych treści, wspomniany burmistrz postanowił działać ostro i bezwzględnie wobec sprawców takich pomówień, których uda mu się ustalić. Podobne działania podejmie w odniesieniu do osób podżegających społeczeństwo.

Widziane z Gubina

Duch plotkarstwa i pomówień, można powiedzieć, nie stoi w miejscu, lecz rozwija się wraz ze światem i społeczeństwem. Wykorzystuje dziś współczesne nowinki techniczne, co sprawia, że ma zasięg globalny. Do globalnego zniszczenia opinii drugiej osoby wystarczy dziś zdjęcie z „małym” komentarzem, umieszczone w sieci. Czy zatem żyjemy dziś w warunkach „wojny światowej” prowadzonej na języki, w której nie istnieje już jakiekolwiek poczucie przyzwoitości? Potocznie plotkarstwo kojarzone bywa z… psem, co poświadczają porzekadła: „Psy szczekają, a karawana jedzie dalej”, „Psie głosy nie idą pod niebiosy”, „Im głośniej pies szczeka, tym szybciej ochrypnie”. Czy można zatem powiedzieć, że dziś ochrypłym głosem „szczeka” cały świat? Uważam, że jest to bliskie prawdy. Ale tak naprawdę, dokąd zajdzie człowiek, który chciałby kopnąć każdego psa, który na niego zaszczeka?

Op., przekład i komentarz: K. Freyer

Kalendarium 2011

- 9 stycznia – w Gubinie, podobnie jak w całym kraju, po raz 19. grała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Udało się zebrać ponad 22 tys. złotych, co uważane jest za rekordową w dotychczasowej historii orkiestry sumę. Sztab gubińskiej orkiestry na czele z Marcinem Gwizdalskim stanowili: Piotr Bilicz, Agnieszka Galińska, Ewelina Michnowicz, Gabriela Kuchta, Paweł Hajkowicz, Jakub Lelo.

- 13 stycznia - burmistrz Bartłomiej Bartczak otrzymał Brązową Odznakę Za Zasługi w Pracy Penitencjarnej, za pomoc w adaptacji budynków po byłych koszarach przy ul. Kresowej na potrzeby Służby Więziennej,

- 14 stycznia – w 260. rocznicę urodzin wielkiej niemieckiej śpiewaczki i aktorki, gubinianki Corony Schröter, członek SPZG, gubinianin Andreas Peter wystąpił z inicjatywą odbudowania pomnika artystki na Wyspie Teatralnej. Pomnik stał tam do zakończenia wojny, potem ślad po nim zaginął.

- 15 stycznia – Kapituła Klubu Kobiet Niezależnych przyznała statuetki „Kobiety z sercem”. W tym roku podczas uroczystej gali statuetki otrzymali: Grażyna Sikora i Ewa Gancarz, mieszkanka Drzeńska Małego. Ponadto statuetkę przyznano Mieczysławowi Krawczykowi, pracownikowi gubińskiej służby zdrowia.

- 16 stycznia – podczas uroczystego spotkania gubińskiego Klubu Honorowych Dawców Krwi odznaczenia PCK otrzymały Marzanna Strzelec i Teresa Kindra. Z rąk prezesa Kazimierza Niedźwieckiego najaktywniejsi dawcy krwi otrzymali nagrody.

- 16 stycznia – późnym wieczorem spłonęło doszczętnie wnętrze jednego z największych w Gubinie zakładów fryzjerskich – Viva. Właściciel ocenił straty na około 400 tys. złotych. Zdaniem strażaków mogło to być zwarcie w instalacji elektrycznej.

- 20 stycznia – w auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących odbył się tradycyjny już Koncert Noworoczny. Wykonawcami byli uczniowie szkoły oraz wokaliści Gubińskiego Domu Kultury. Koncert przygotowały nauczycielki: Wioletta Kucharska-Spiralska, Anna Dobek-Winkowska, Teresa Tasarz i Magdalena Sikiewicz-Witczak.

- 21 stycznia – w hali sportowej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych (ZSR) odbyło się spotkanie z żużlowcami, trenerem i prezesem Falubazu Zielona Góra. Spotkanie zorganizowała grupa kibiców Falubazu „Gubin Fans”.

- 22 stycznia – Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów wspólnie ze Stowarzyszeniem Kobiet „Nysa” zorganizował zabawę karnawałową. Zabawa odbyła się w restauracji „Zenek”.

- 23 stycznia – w wieku 86 lat zmarła Romualda Łęgiewicz z d. Burroni. Włoszka, żona uczestnika walk pod Monte Cassino. Była wieloletnią pracownicą Urzędu Miejskiego, tłumaczem przysięgłym języka włoskiego.

- 25 stycznia – w 20. rocznicę podpisania „Umowy o partnerstwie” pomiędzy Gubinem z jednej strony, a Laatzen i Guben z drugiej strony, w gubeńskiej sali multimedialnej Altefarberei odbyło się wspólne przyjęcie noworoczne z udziałem mieszkańców obu miast. Przemówienia wygłosili burmistrzowie: Gubina Bartłomiej Bartczak i Guben Klaus-Dieter Hübner.

- 26 stycznia – w galerii „Ratusz” wiceprezes Zarządu Głównego Związku Nauczycielstwa Polskiego, Krzysztof Błaszczyński, spotkał się z prezesami ognisk i działaczami związkowymi ZNP z Gubina i terenu gminy Gubin. W debacie przygotowanej przez Krystynę Kaczmarek-Skórę uczestniczyła Bożena Mania, prezes Zarządu Okręgu Lubuskiego, i wiceprezes Jolanta Olszewska.

- 27 stycznia - policjanci z komisariatu w Gubinie zatrzy­mali 24-latka, u którego znaleziono około 50 gram amfe­taminy. Za posiadanie narkotyków grozi mu kara do 3 lat pozbawienia wolności.

- 30 stycznia – nauczyciele ZSO Tomasz Romanowski i Leszek Grzegorzak zorganizowali III. Turniej Halowej Piłki Nożnej im. Jerzego Gąsiora. Wśród klas IV wygrała SP Grabice, wśród piłkarzy o rok starszych wygrali uczniowie z SP 2, wśród klas VI wygrała ponownie SP 2. W klasyfikacji końcowej wygrała Szkoła Podstawowa z Grabic. Najlepszym zawodnikiem okazała się Patrycja Fortuna (Grabice), zaś strzelcem Kamil Rajchel (SP 2).

- 1 lutego – uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 wraz z grupą niemieckich przyjaciół z Guben odbyli tygodniową wycieczkę do Griessen. Wspólnie, na zabawach spędzono ferie zimowe. Na czele polskiej piętnastki uczniów stały nauczycielki: Anita Bursch, Jolanta Kanadys i Katarzyna Tymiec.

- 4-5 lutego – nauczyciele ZSO Tomasz Romanowski i Leszek Grzegorzak w hali sportowej ZSLiT zorganizowali XI Turniej Halowej Piłki Nożnej o Puchar Burmistrza. W kategorii gimnazjum zwyciężyło Gimnazjum nr 2 (ZSO). W kategorii ponadgimnazjalnej zwyciężył Rozrzutnik Jasienica.  

Miejskie warsztaty szewskie

Utrzymujący się brak podaży skóry obuwniczej, będący konsekwencją prowadzonych działań wojennych, jak podaje „Gubener Zeitung” („Gazeta Gubeńska”) z 8 czerwca 1917 roku, skłonił rząd Niemiec do zorganizowania możliwie w jak największym zakresie produkcji tak zwanej „skóry zastępczej”. Bezpośrednio ma się tym zająć specjalna spółka, stworzona na bazie prawa wojennego. Dzięki temu ma się znacząco polepszyć oferta dla ludności cywilnej. Jednak duża część branży szewskiej zdaje się być negatywnie ustosunkowana do nowego pomysłu. Z licznych skarg wynika, że szewcy wstrzymują się przed wytwarzaniem podeszw z nowego materiału, co w dużej mierze uderzyło w niezamożną część społeczeństwa. Wiele miast złożyło wniosek o pozwolenie na komunalne zakłady szewskie, aby uniezależnić ludność od działań prywatnej branży szewskiej, która narazi się na pokaźne straty, gdy utraci klientów. Wskazano, że zastosowanie nowych  (zastępczych) materiałów w przyszłości może być konieczne w jeszcze większym zakresie. Trudno zrozumieć branże szewską z jeszcze jednego powodu, a mianowicie z tego, że do produkcji używane są najlepsze dostępne surowce.

Widziane z Gubina

Odchodzenie od surowców naturalnych na rzecz sztucznych to współczesna codzienność. W laboratoriach powstają nowe syntetyczne produkty, stworzone tak profesjonalnie, że przeciętny konsument na pierwszy rzut oka nawet nie uwierzy, że ma do czynienia z wytworem branży chemicznej, a nie z produktem naturalnym. Pewien erefenowski prezenter telewizyjny założył się publicznie, że wielu konsumentów nie zauważy różnicy między naturalnym sosem pomidorowym, a produktem, który on stworzy z dostępnych substancji. Pomieszczenie, w którym nad tym pracował, bardziej przypominało laboratorium chemiczne niż kuchnię. Produkt końcowy, wśród losowo wytypowanych konsumentów, zebrał opinie, które daleko przerosły oczekiwania „producenta”. Dzięki temu, że miał lepszy kolor i gęstość, zdecydowana większość oceniających uznała go za oryginalny, prawdziwy, naturalny, a wręcz ekologiczny (!) sos pomidorowy. Trudno ocenić ilość produktów chemicznych, które konsumenci z przekonania uważają za naturalne. Czy zatem znaleźliśmy się o krok od świata, w którym chemicznie będzie można skopiować lub zastąpić wszystko? Czy jest możliwe, że człowiek naturalny zostanie wyparty przez produkt chemiczny? Czy uwierzylibyśmy, gdyby nam dziś wmówiono, że nie jesteśmy ludźmi, lecz jakimś „wyżej zorganizowanym hologramem”? Jeśli tak by się stało, możemy liczyć na fachową pomoc lekarzy, którzy na co dzień zajmują się pacjentami, którzy twierdzą, że nie istnieją.

Opr., przekład i komentarz:: K. Freyer

Subskrybuj to źródło RSS

2°C

Gubin

Cloudy

Humidity: 84%

Wind: km/h

  • 24 Mar 2016 7°C 2°C
  • 25 Mar 2016 9°C 4°C