Banner Top
ostatnia aktualizacja 14 Mar 2014 14:08

Rozrywka w wojskowym lazarecie

W „Gubener Zeitung” („Gazeta Gubeńska”) z 4 września 1917 roku znajdujemy artykuł o programie muzyczno- rozrywkowym, zorganizowanym przez miejscowych artystów w lazarecie wojskowym, urządzonym w „Hindenburgschule” („Szkoła Hindenburga”, w sąsiedztwie skrzyżowania dzisiejszych ulic Pułaskiego i Repatriantów, która uległa zniszczeniu podczas walk o miasto pod koniec 2WŚ w lutym 1945 roku).

Wieczór rozrywki otworzył nauczyciel o nazwisku Brühl, który przywitał cierpiących żołnierzy i podziękował im za dotychczasową służbę dla ojczyzny. W swej przemowie opisał obraz wspaniałych Niemiec, które wrogowie chcą zniszczyć. Następnie powołał się na wypowiedzi dowódców wojskowych, według których obecna sytuacja militarna jest dla Niemiec bardzo korzystna. Jego zdaniem obecne wielkie zmagania bojowe na zachodzie mają mieć znaczenie decydujące dla przyszłości. Bliski już jest pokój, a teraz należy dołożyć sił ku przetrwaniu w każdym miejscu, w jakim żołnierzom przyszło się znaleźć. Celem programu rozrywkowego było przywrócenie choć niewielkiego uśmiechu na twarzach cierpiących, którzy podziękowali za radosne chwile i zażyczyli sobie, aby takie wieczory miały miejsce częściej.

Widziane z Gubina

Wszelkiej maści programy rozrywkowe w czasach różnych zmagań wojennych miały bardzo często za cel odwrócenie uwagi od dramatycznej sytuacji militarnej, a często już bardzo bliskiej tragicznej klęski sprawy, dla której walczyli dani żołnierze. Podczas 2WŚ z „programem rozrywkowym” na pewien niemiecki statek szpitalny zawitał sam ówczesny minister propagandy Josef Goebbels. Wielu żołnierzom przybycie na ten program sprawiło niemały trud, bo jak tu przyjść, nie mając nóg. Sporo trudności sprawiła też oficjalna etykieta, bo jak tu się przywitać po wojskowemu, kiedy ręce zostały gdzieś na froncie.

Opr., przekład i komentarz: K. Freyer

2°C

Gubin

Cloudy

Humidity: 84%

Wind: km/h

  • 24 Mar 2016 7°C 2°C
  • 25 Mar 2016 9°C 4°C