Banner Top
ostatnia aktualizacja 14 Mar 2014 14:08

Oszczędzanie na ogrzewaniu

Współczesne, fizyczne i organizacyjne sposoby oszczędzania energii grzewczej „współczesnymi” są tylko z nazwy, bo jak dowiadujemy się z „Gubener Zeitung” („Gazeta Gubeńska”) z 02.10.1917 r., ówczesne instrukcje oszczędzania ciepła w budynkach publicznych łudząco przypominają obecne.

W „GZ” czytamy, że władze przekazały wskazówki, jak oszczędnie gospodarować ciepłem w kościołach, szkołach, pomieszczeniach służbowych w dobie węglowego deficytu. W kościołach należy szczelnie zamykać otwory w sufitach, okna i drzwi. Należy rozważyć możliwość połączenia szkół, jeśli jedna prowadzi zajęcia przed, a druga po południu - tak, aby jednego budynku szkolnego w ogóle nie trzeba było ogrzewać. Należy chronić elementy centralnego ogrzewania przed utratą ciepła, jeśli nie mają funkcji grzewczej. Dla pomieszczeń stałego pobytu ludzi wystarczy temperatura 18, a nie jak dotychczas 20 stopni C. Grzejniki w aulach, salach gimnastycznych i pomieszczeniach pobytu zbiorowego można wyłączyć częściowo lub całkowicie, o ile temperatura zewnętrzna nie jest zbyt niska. Wyłączone z eksploatacji części ogrzewania należy zabezpieczyć przed działaniem mrozu. Przy temperaturze zewnętrznej poniżej plus 5 stopni nie należy ze źle pojmowanej oszczędności całkowicie przerywać ogrzewania na noc, bo wyrównanie temperatury następnego dnia pochłonie niewspółmiernie więcej opału, niż zostanie zaoszczędzone nocą.

Widziane z Gubina

Z kręgów naukowo-medialnych docierają do nas ostrzeżenia przed zimą stulecia, która wyjątkowo dotkliwie ma się dać we znaki całej Europie. Jeśli wierzyć tym zapewnieniom, to nie warto liczyć na to, że się spóźni, albo że w ogóle nie nadejdzie. Lepiej jednak dla naszych portfeli, aby spóźniła się zima, a nie my z przygotowaniem do niej. W systemie finansowym świata podobno nic nie ginie, bo przypomina on jedno wielkie nieskończenie skomplikowane naczynie połączone. Na naszych stratach w wyniku przedzimowych zaniedbań skorzystają wszelkiej maści oferenci towarów i usług związanych z zimą. Hydraulik-monter z przyjemnością „po dobrej cenie” w miejsce spękanej od mrozu instalacji wodnej założy nam nową i prawidłowo zabezpieczy przed zamarznięciem. Kto wie, kiedy do naszych drzwi zapukają firmy ubezpieczeniowe z „atrakcyjną ofertą odszkodowania za nieszczęśliwe zamarznięcie starych i schorowanych (czyt. „niechcianych”) członków rodziny”? Jeśli ich plan by się powiódł, zimowe „przeludnienie” szpitali przeszłoby do historii, a ich personel miałby więcej czasu i sił na leczenie urazów typowych dla tej pory roku.

Opr., przekład i komentarz: K. Freyer

Więcej w tej kategorii: « Dla kogo odzież używana?

2°C

Gubin

Cloudy

Humidity: 84%

Wind: km/h

  • 24 Mar 2016 7°C 2°C
  • 25 Mar 2016 9°C 4°C