Banner Top
ostatnia aktualizacja 14 Mar 2014 14:08

Łużyczanki ze „Złotą Piłką”

Zespół powstał w 1999 roku przy Gubińskim Domu Kultury. Założycielką i kierownikiem artystycznym zespołu wokalnego jest Danuta Kaczma­rek. Nawiązując do wieloletniej lokalnej tradycji i położenia geograficznego miasta, zespół przyjął nazwę „Gubińskie Łużyczanki”. Śpiewającym paniom akompaniuje na akordeonie lub pianie (keyboardzie) kierownik zespołu. Swoim śpiewem zespół pragnie przekazać pu­bliczności wiele radości, proponując różnorodne programy artystyczne, w tym polsko-niemieckie. Stara się zachować dziedzictwo kulturowe Ziemi Gubińskiej, regionu zachodniej Polski oraz poświęca dużo uwagi na pielęgnację polskiej pieśni ludowej, zarówno tej tradycyjnej, jak i współczesnej. Poprzez regularnie organizowane próby zespół doskonali umiejętności wokalne i stale wzbogaca repertuar o nowe pieśni patriotycz­ne, religijne, własnego autorstwa do muzyki D. Kaczmarek oraz tekstów jednej z Łużyczanek, Idy Kaczanowskiej, gubińskiej poetki, W swoim repertuarze mają także piosenki śpiewane w języku niemieckim.

Panie doczekały się własnej monografii, która opisuje 10-lecie pracy artystycznej zespołu. Jej autorką jest Danuta Kaczmarek. Ponadto nagrały dwie płyty CD. W repertuarze posiadają wiele własnych utworów. Ich utwory są emitowane na antenie Radia Zachód.

W 2014 roku zostały wyróżnione Gubińską Nagrodą Kulturalną im. Corony Schröter, także w tym roku w listopadzie, na wniosek burmistrza Bartłomieja Bartczaka otrzymały tytuł wyróżniający „Zasłużony dla miasta Gubina”. Zespół został wyróżniony także przez Radio Zachód za współpracę w promowaniu na radiowej antenie dziedzictwa kulturowego i 15-letni twórczy wkład w rozwój wartości kulturowych lubuskiej wsi i całego kraju. Zespół „na swym koncie” zgromadził wiele nagród zdobytych podczas międzynarodowych, ogólnopolskich i regionalnych fe­stiwali.

Ostatnio do całej gamy nagród dołączyło wyróżnienie „dużego formatu”, jakim jest wygrana w IV edycji plebiscytu „Złota Piłka Ekstraklasy Kulturalnej”. Ogłoszenie wyników odbyło się 30 maja 2017 w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorzowie. Co oznacza złota piłka? Jak wyjaśniła założycielka zespołu, D. Kaczmarek, wszyscy kojarzą ją z futbolem. A tu niespodzianka. Jak mówi sam autor plebiscytu, red. Wojciech Kuska z TVP 3 Gorzów, to symbol przecinania stereotypów, iż kultura „musi być nudna”. Bo „Gubińskie Łużyczanki” nie nudzą się „kulturą gubińską”, w pewnym sensie tworzą ją. A przede wszystkim aktywnie zagospodarowują czas wolny emerytów. - Zasłużyłyśmy na tytuł laureata i cieszymy się bardzo z kolejnego sukcesu – powiedziała gazecie kierownik zespołu.

Śmiało można rzec, że Gubin jest z Łużyczanek dumny. Nigdy z konkursu nie wróciły z „pustą ręką”. A że nie potrafią spokojnie usiedzieć, to wakacji jeszcze nie rozpoczęły. By zakończyć ten rok kulturalny, „Gubińskie Łużyczanki” wezmą jeszcze udział w Festiwalu "Ziemia i Pieśń" w Szprotawie. Zgłoszenie już wysłały. - Zaprezentujemy piosenki o Gubinie, promując śpiewnik „Zielony Gubin". W tym festiwalu udział weźmie również zaprzyjaźniony „Seniorenchor” z Guben, który zaśpiewa po polsku śląską piosenkę ludową „Karolinka". Wyjazd 7 lipca 2017r. Potem wakacje! – poinformowała na zakończenie D. Kaczmarek.

Wypada życzyć kolejnej nagrody, co raczej jest pewne. No bo jakże inaczej. (sp)

2°C

Gubin

Cloudy

Humidity: 84%

Wind: km/h

  • 24 Mar 2016 7°C 2°C
  • 25 Mar 2016 9°C 4°C