Banner Top
ostatnia aktualizacja 14 Mar 2014 14:08

XXXII Międzynarodowy Plener Malarski

Od lewej: Wojciech Łukasik, Leszek Jampolski, Anna Czyżykiewicz ZOUKI, Andrzej Fogtt, Waldemar Pawlikowski, Aliaksandr Silvanowicz, Waldemar Marszałek Od lewej: Wojciech Łukasik, Leszek Jampolski, Anna Czyżykiewicz ZOUKI, Andrzej Fogtt, Waldemar Pawlikowski, Aliaksandr Silvanowicz, Waldemar Marszałek

W dniach 3-16 września br. odbył się Międzynarodowy Plener Malarski w Hotelu Star-Dadaj Resort & SPA. Organizatorem była Alicja Starkiewicz, Prezes Hotelu Star-Dadaj. Miło nam poinformować, że gubiński artysta Waldemar Pawlikowski uczestniczył w tak prestiżowym wydarzeniu. Tradycją tych plenerów jest to, że oprócz malowania organizuje się akcję artystyczną. Rok wcześniej pomysłodawcą performance był Andrzej Fogtt, reprezentant Polski na Biennale w Wenecji w 1984 r. W tym roku pomysłodawcą happeningu, w którym wzięli udział prawie wszyscy artyści i zaproszeni goście, był Waldemar Pawlikowski. W iście przewrotny sobie sposób w stylu neo dadaistycznym, zaproponował zrealizowanie happeningu wynikającego z tradycji kantorowskiej pt. „Kałuża – neo;  dadaj izm”, w której autor przyjął rolę latarni kałużowej (reżysera). W niedzielny deszczowy dzień poszczególnie  dochodzące osoby zarzucają bezsensownie wędki w płytkiej kałuży, która z czasem robi się czerwona. Może po tu, aby złowić złotą rybkę? Może po to, aby… W kałuży brodzi wystrojona dama. Kręgi na wodzie robią się coraz większe.

Realizatorem zdjęć oraz oprawy muzycznej był Leszek Jampolski, absolwent Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie - współorganizator mitycznego Arsenału 88. Podsumowaniem happeningu był obraz wystawiony podczas uroczystego wernisażu pt. „Implozja” autorstwa Waldemara Pawlikowskiego.

Warto dodać, że w plenerze wzięli  także udział czołowi artyści z Białorusi. Komisarzem pleneru ze strony Polskiej była Anna Czyżykiewicz ZOUKI, a z Białoruskiej Irina Silvanowicz. Stronę Polską reprezentowali: Katarzyna Waraksa, Beata Topolińska, Waldemar Marszałek, Leszek Jampolski, Waldemar Pawlikowski, Wojciech Łukasik, Edward Gałustow, Krzysztof Trzaska. Artystom fantazji nie brakuje. Z całego serca życzymy kolejnych udanych realizacji i pomysłów na przyszłość. Szczerze gratulujemy!

(am)

2°C

Gubin

Cloudy

Humidity: 84%

Wind: km/h

  • 24 Mar 2016 7°C 2°C
  • 25 Mar 2016 9°C 4°C