Banner Top
ostatnia aktualizacja 14 Mar 2014 14:08

Nowe ulice – nowe tablice

Na niektórych gubińskich ulicach pojawiły się tabliczki z nową nazwą ulicy, zgodnie z uchwałą przyjętą przez Radę Miejską w czerwcu 2017 roku. Pisaliśmy o sprawie wcześniej, że to działania wynikające z ustawy dekomunizacyjnej.

Na razie na ulicach z nową nazwą wiszą dwie tabliczki – ze starą i nową nazwą. By pomóc przybyszom z innych miast i przyzwyczaić dotychczasowych lokatorów. Np. pod szyldem ulica Świerczewskiego zawisła tabliczka ulica Szkolna, pod marszałkiem Żymierskim - Platanowa. Podobnie jest na pozostałych ulicach, gdzie nazwa ulicy uległa zmianie. Tu i ówdzie pojawiły się nowe tabliczki z numerem porządkowym posesji i nową nazwą ulicy. Nowa ulica Szkolna ma już prawie na wszystkich domach lśniące nowością niebieskie tabliczki. Czyżby mieszkańcy bez ponaglania pośpieszyli z wymianą?

Zdaniem Ireneusza Korzeniewskiego – zastępcy naczelnika Wydziału Nieruchomości i Gospodarki Przestrzennej w UM, prawo geodezyjne i kartograficzne stanowi, że obowiązkiem właściciela posesji jest w ciągu 30 dni od otrzymania numeru porządkowego umieścić go w widocznym miejscu. Prawo nie reguluje, w jakim terminie należy zmienić tabliczkę na domu po zmianie nazwy ulicy. Marek Macho-Michalak z gubińskiego PUM poinformował, że budynki przy ulicy Szkolnej są wspólnotami zarządzanymi przez PUM i za pieniądze z tzw. funduszu eksploatacyjnego wspólnoty zakupiono nowe tabliczki. – Skoro jest taka uchwała Rady Miejskiej o zmianie nazw ulic, to nie ma co dyskutować i czekać. Wymieniono we wszystkich wspólnotach tam, gdzie zmieniono nazwę ulicy - powiedział gazecie. Zatem koszty nowej tabliczki obciążą tylko właścicieli domów nienależących do wspólnoty.

Czy pojawią się jeszcze inne koszty związane ze zmianą nazwy ulic? Wyjaśnialiśmy wcześniej, że nie ma obowiązku zmiany dokumentów osobistych, np. dowodu. Ten zmienimy dopiero po utracie jego ważności. Pytano o dane zawarte w dokumencie Księgi Wieczystej. Czy muszą już teraz ulec zmianie?

W art. 5. 1. Ustawy „dekomunizacyjnej” z 1 kwietnia 2016 roku czytamy: Pisma oraz postępowania sądowe i administracyjne w sprawach dotyczących ujawnienia w księgach wieczystych oraz uwzględnienia w rejestrach, ewidencjach i dokumentach urzędowych zmiany nazwy dokonanej na podstawie ustawy, są wolne od opłat. Punkt 2. - Zmiana nazwy dokonana na podstawie ustawy nie ma wpływu na ważność dokumentów zawierających nazwę dotychczasową. (sp)        

2°C

Gubin

Cloudy

Humidity: 84%

Wind: km/h

  • 24 Mar 2016 7°C 2°C
  • 25 Mar 2016 9°C 4°C