Banner Top
ostatnia aktualizacja 14 Mar 2014 14:08

Schronienie dla tych, którym w życiu się nie powiodło

Do zimy coraz bliżej, a to oznacza, że wiele osób bez dachu nad głową będzie potrzebowało schronienia, aby przetrwać ten trudny czas. Kiedy przychodzą temperatury minusowe, noclegownia zapełnia się szybko. Poza okresem zimowym bezdomni żyją w ciężkich warunkach, m.in. w prowizorycznych szałasach lub altankach.

Od 1 października (jak co roku o tej porze), zaczęła działać przy ulicy Gdańskiej 17 w Gubinie noclegownia dla bezdomnych. Jest ona prowadzona przez Zbór Kościoła Zielonoświątkowego „Betlejem” w Gubinie. Pomieszczenie czynne jest codziennie od godziny 18:00 do 8:00 rano następnego dnia. Bezdomni dostają tu śniadanie i kolację, mogą skorzystać z kąpieli, uprania bielizny, czy też otrzymać odzież. Obiady wydaje jadłodajnia Caritas przy ulicy Królewskiej w Gubinie. Bezdomny, aby otrzymać pomoc w formie schronienia, musi zgłosić się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Schronienie udzielane jest poprzez tymczasowe przyznanie miejsca w noclegowni. Jest jeden bardzo ważny warunek: do noclegowni nie są przyjmowane osoby nietrzeźwe i będące pod wpływem substancji psychoaktywnych. Na złamanie tych zasad pozwalają tylko wyjątkowe okoliczności.

Mieszkańcy Gubina, mający więcej szczęścia w życiu, nie powinni być obojętni. Warto podejść do bezdomnego, zapytać go, czy nie potrzebuje pomocy lub zadzwonić na policję bądź straż miejską. Funkcjonariusze przekażą bezdomnemu informacje o możliwości skorzystania z noclegowni oraz wskażą miejsce, gdzie będzie mógł zjeść ciepły posiłek. Pamiętajmy – oni zostają bezdomnymi z bardzo różnych powodów. Są wśród nich ci „z wyboru” lub „z konieczności”. Większość należy do tej drugiej grupy. Stracili pracę, popadli w długi, albo nie potrafili rozwiązać rodzinnych konfliktów. Wielu bezdomnych to osoby chore fizycznie lub psychicznie. Każdy z nich ma swoją własną smutną historię i każdy potrzebuje pomocy. Choć niekiedy bywa i tak, że oni sami nie chcą jej przyjąć...

Andrzej Matłacki

2°C

Gubin

Cloudy

Humidity: 84%

Wind: km/h

  • 24 Mar 2016 7°C 2°C
  • 25 Mar 2016 9°C 4°C