Banner Top
ostatnia aktualizacja 14 Mar 2014 14:08

Pośrednicy w przekazywaniu dobra

Akcja Szlachetna Paczka znów zawitał do Gubina. W tym roku ponownie powstał w naszym mieście rejon, w którym działa mała, bo ośmioosobowa grupa wolontariuszy. Jej liderem w tym roku jest Paweł Piasecki, który zastąpił na tej funkcji Dominikę Bąk. Dominika - z inną funkcją - nadal działa w rejonie. Wolontariusze przyjęli na siebie trudne zadania związane z odnalezieniem w naszym mieście i okolicach rodzin, które potrzebują wsparcia, ale poza tym wykazują się postawą niecodzienną i walczą o lepszą przyszłość.

Wolontariusze docierając do nich, poznają potrzeby tych najbardziej potrzebujących i sporządzają opisy rodzin, które trafią do ogólnopolskiej bazy. To właśnie na podstawie opisów potencjalni darczyńcy będą mogli wybierać te rodziny, dla których zobowiążą się przygotować paczki. Otwarcie „bazy rodzin” nastąpi już 18 listopada 2017 r. na stronie www.szlachetnapaczka.pl

Kto może zostać Darczyńcą? Najprościej - każdy z nas. - Ale zalecamy robić to w większych grupach, które można już powoli tworzyć. Jedną paczkę przygotowuje kilka lub nawet kilkadziesiąt osób. Darczyńca w całym procesie przygotowywania paczki ma wsparcie w wolontariuszu, który włączył rodzinę do programu. Jesteśmy takimi pośrednikami w przekazywaniu dobra – informuje P. Piasecki. 

- W edycji Szlachetnej Paczki 2016, w rejonie gubińskim musieliśmy działać nieco nieszablonowo, tak, żeby udało się przygotować paczki dla wszystkich rodzin, które włączyliśmy do programu. Dla kilku rodzin częściowo przejęliśmy na siebie rolę darczyńców i zapraszaliśmy innych ludzi z okolicy do stania się współdarczyńcą. Odzew był ogromny, nawet ciężko było nam to skoordynować. Kiedy o różnych porach dnia i nocy dzwoniły telefony, odbieraliśmy i pakowaliśmy odzież, jedzenie, pościel itp. Część osób i instytucji pomagających w ubiegłym roku już zapowiedziało chęć przekazania jakichś przedmiotów. Bardzo nas to cieszy, chociaż wolelibyśmy, by to te osoby i instytucje same, być może połączone w nieco większe grupy, wybrały konkretną rodzinę i przygotowały dla niej paczkę. Tak będzie lepiej dla wszystkich.

Co dzisiaj robimy? - Pracy jest ogrom. Zebraliśmy już zgody wstępne od rodzin potrzebujących, tych, które zgodziły się na udział w programie. Prowadzimy z nimi spotkania. Szczególnie dziękujemy wszystkim osobom i instytucjom, które potrafią dostrzec będących w potrzebie i które pomogły nam w uzyskaniu i zebraniu dokumentów zgody. Były to m.in. Ośrodki Pomocy Społecznej z miasta, jak i gminy. W ubiegłym roku podczas grudniowego finału, paczki otrzymało 31 rodzin. Chcielibyśmy, żeby w tym roku było podobnie, jednak możliwości tak małej grupy wolontariuszy są ograniczone. Dlatego prosimy o kontakt z nami tych, którzy czują potrzebę niesienia pomocy potrzebującym. numer telefonu to 729 151 077. Zachęcamy do współpracy, bo naprawdę warto – apeluje pan Paweł.

W tym roku finał, czyli wręczenie paczek rodzinom, nastąpi w dniach 9-10 grudnia. Główny magazyn - na czas finału - będzie znajdował się w Zespole Szkół im. Mikołaja Kopernika przy ulicy Racławickiej.

2°C

Gubin

Cloudy

Humidity: 84%

Wind: km/h

  • 24 Mar 2016 7°C 2°C
  • 25 Mar 2016 9°C 4°C