Banner Top
ostatnia aktualizacja 14 Mar 2014 14:08

Czy warto się uczyć?

Uff!!! Już po wakacjach. Długo przez uczniów oczekiwany czas kanikuły dla rodziców jest dużym stresem. 

Rodzic ma od 20-tu do 26-ciu dni urlopu, dziecko 62 dni letnich wakacji. Nawet, jeżeli pójdzie na półkolonie, czy pojedzie na kolonie, z rodzicami na wczasy - to zajmie tylko dwa tygodnie. A co z resztą? Kto w tym czasie ma zająć się latoroślą?

Koniec wakacji przyjmowany jest przez obie strony z niepokojem.

Dzieci wyrażają zaniepokojenie z powodu powrotu do codziennych obowiązków, rodziców stresują duże wydatki związane z rozpoczęciem roku szkolnego.

Nic dziwnego, skoro (jak kiedyś napisała Gazeta Wyborcza) posiadanie dziecka w Polsce jest luksusem.

Ta sama gazeta wyliczyła, że posiadanie dziecka przez krótki okres od poczęcia do rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej kosztuje 27,5 tys. zł. Samo przejście dziecka przez podstawówkę to kwota 39 tys. Szkoła średnia to 21 tys. do 338 tys. (w tej drugiej kwocie chodzi chyba o szkoły prywatne). Gazeta podsumowała, że dziecko od poczęcia do matury kosztuje rodziców od 90 tys. (wersja ekonomiczna) do 868 tys. (wersja ekskluzywna). Rodzice ze swojej natury chcą dziecku zapewnić dobre wykształcenie, a w przyszłości taką samą lub lepszą pozycję niż sami mają. Ale w naszej kulturze - kraju na dorobku, ta potrzeba przybrała chore rozmiary. 

„Wielu rodziców traktuje szkołę jak bank, gdzie zakłada się lokatę i chce mieć jak najlepszą stopę procentową. Ta lokata to dziecko, a stopa zwrotu - wynik na egzaminie” - uważa wiceszef stołecznej edukacji, Mirosław Sielatycki.

 A i tak wg CBOS 57 proc. Polaków nie sądzi, by dyplom miał dziś wartość na rynku pracy.

 Z naszego podwórka: w Gubinie dziewczyna po dwóch fakultetach siedzi w kasie jednego z marketów.

20 proc. nastolatków nie wierzy, że jeżeli będzie się dobrze uczyć, to dostanie dobrą pracę. 71 proc. uważa, że szkoła nie daje przydatnej w pracy wiedzy.

Czy zatem warto się uczyć?

Zdecydowanie tak, ale inaczej, bowiem szkolna edukacja nie wystarcza, aby nawet prymusowi zapewnić sukces w dorosłym życiu.

Większość pracodawców mówi, że polskim absolwentom najbardziej brakuje współpracy w grupie, debaty publicznej, aktywności, zdolności organizacyjnych, inteligencji emocjonalnej, edukacyjnego wykorzystania nowych technologii.

To wszystko będzie bardzo się liczyć w ich dorosłym życiu.

Do rodziców więc wraca obowiązek pobudzenia rozwoju swoich dzieci. I to nie udzieleniem lekcji. Trzeba by więc ze swymi dziećmi najzwyczajniej żyć, mniej ustawiać się w roli menadżera ich sukcesu.

Także rodzice powinni naciskać na ewolucję systemu szkolnego, a znajdą sojuszników wśród wielu nauczycieli.

 

2°C

Gubin

Cloudy

Humidity: 84%

Wind: km/h

  • 24 Mar 2016 7°C 2°C
  • 25 Mar 2016 9°C 4°C