Banner Top
ostatnia aktualizacja 14 Mar 2014 14:08

Wiesiek donosił...

Kiedyś pisałam, że już nic nie jest w stanie mnie zaskoczyć. A jednak…

Wiadomość o kłamstwie lustracyjnym radnego Wiesława Galewskiego przyjęłam ze smutkiem i zażenowaniem. Poczynając od samego tekstu, a kończąc na temacie.

W ciągu istnienia IPN teczki przetrąciły kręgosłup i skazały na niebyt niejednego profesora (jeden o światowej sławie astronom, po oczyszczeniu z zarzutów, wyniósł się z Polski ze swoją naukową wiedzą), artystę, polityka itd.

Do dziś toczą się spory, czy „Bolek” to Wałęsa, a Ryszard Kapuściński - talent reporterski, którego trudno zastąpić, dzięki książce Artura Domańskiego, stał się konfidentem na usługach IPN. Naturalnie, na ogół sądy lustracyjne wybielają, ale smrodek zostaje, zwłaszcza w małym lokalnym społeczeństwie.

Z Wieśkiem Galewskim pracowałam w Gubińskim Domu Kultury. Był instruktorem filmu i fotografii. I… donosił. W drugiej połowie lat osiemdziesiątych donosił taśmy z nagraniami Jacka Kaczmarskiego i teksty o tej samej tematyce, co piosenki. Słuchaliśmy tego w zamkniętych pomieszczeniach. 

Czy mam teraz w IPN sprawdzić moją teczkę? Może donosił, w końcu byłam dyrektorem placówki upowszechniania kultury, a tę w PRL traktowano jako narzędzie propagandy. Bzdura.

Nie wiem, dlaczego Wiesiek (nie rozmawiałam z nim), wiedząc o „wyroku”, nie zareagował wcześniej. Może wiedząc, że jest niewinny - zlekceważył.

Wiem natomiast, że żądanie zwrotu diety radnego z poprzednich trzech lat, kiedy uczestniczył w pracach Rady, nie świadczy dobrze o rzetelnej ocenie sytuacji.

A tak nawiasem.

Czy zapytanie tego typu kieruje się do IPN w ostatnich latach kadencji, czy może czeka się na odpowiedź trzy lata?

Dla mnie wygaśnięcie mandatu (odebranie, złożenie - jak kto chce) w wyniku pijaństwa za kierownicą jest sprawą jasną i oczywistą.

W wypadku lustracji, opartej tylko na teczkach ubecji, która musiała się wykazać - nie.

 

 

Ostatnio zmienianypiątek, 19 wrzesień 2014 12:44

2°C

Gubin

Cloudy

Humidity: 84%

Wind: km/h

  • 24 Mar 2016 7°C 2°C
  • 25 Mar 2016 9°C 4°C