Banner Top
ostatnia aktualizacja 14 Mar 2014 14:08
Szkoły i przedszkola

Szkoły i przedszkola (28)

Wizyta w Stadtbibliothek Guben

16 czerwca br. dziesięcioro uczniów ze SP nr 2 w Gubinie udało się, wraz z organizatorkami: K. Tymiec oraz J. Kapeluszną, na wizytę do niemieckiej biblioteki w Guben.

Po serdecznym przywitaniu, pracownica biblioteki, pani Münschke oprowadziła polskich gości po wszystkich działach biblioteki oraz wyjaśniła, jak należy korzystać z poszczególnych zbiorów. Biblioteka podzielona jest na dwa główne działy. Jeden przeznaczony jest dla dzieci i młodzieży, a drugi dla dorosłych. W dziale dla młodszych czytelników oprócz książek można wypożyczyć audiobooki, filmy i bajki na DVD, gazety oraz wszelkiego rodzaju gry planszowe. Ponadto do dyspozycji czytelników są tam wygodne kanapy, na których można spokojnie przejrzeć literaturę. W dziale dla starszych czytelników oprócz księgozbiorów znajdują się komputery, ksero, czasopisma, gazety itp.

Po oprowadzeniu uczniów po bibliotece, pani Münschke zaprosiła wszystkich do sali, w której odbywają się wszelkiego rodzaju spotkania literackie. Tam przeczytała współczesną niemiecką bajkę „Prinzessin Anna”. Czytanie bajki wspomagane było wyświetlanymi slajdami, aby nasi uczniowie mogli wszystko zrozumieć.

Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali w prezencie niemieckojęzyczną książkę zawierającą kilka krótkich opowiadań.

 

 

Sporo radości

2 czerwca Przedszkole Miejskie nr 1 w Gubinie zorganizowało Festyn Rodzinny. Zjawiły się nim wszystkie grupy przedszkolaków, a także rodzice z dziećmi, które zaczną swoją przygodę z tymi miejscem od września.

Impreza rozpoczęła się w amfiteatrze przy ulicy Piastowskiej, a poźniej kontynuowana była na terenie przedszkola. Na maluchów czekało wiele atrakcji, jak choćby dmuchany zamek, malowanie twarzy oraz konkursy z nagrodami. Sporo radości sprawił im klaun „Wesołek”, który zaprezentował teatr ognia oraz puszczał bańki mydlane.

Więcej w kolejnym numerze „WG”.

Na ludową nutę

Przyjemna pogoda dopisała uczestnikom Festynu Rodzinnego, który odbył się w dziś (29.05), na terenie Przedszkola Miejskiego nr 3 w Gubinie. W tym roku nosił on nazwę „Na ludową nutkę”. Podczas festynu dzieci, ubrane w przepiękne stroje, zaprezentowały swoje umiejętności wokalne i taneczne. Rodzice i dziadkowie byli dumni. Organizatorzy przygotowali dla swoich podopiecznych i gości między innymi kawiarenkę, loterię fantową, pokaz sztuk walki, prezentacje ratownicze Straży Pożarnej oraz pierogarnie u Pyzy. Było gwarno, ciekawie, wesoło i kolorowo! Czyli tak jak być powinno. Zadowolone miny przedszkolaków mówiły same za siebie.

Wieczór naukowców w ZSO

14 maja br. w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Gubinie odbył się Wieczór Naukowców. W programie znalazły się warsztaty chemiczne, biologiczne, fizyczne, matematyczne, turniej gier komputerowych oraz zumba. Uczniowie świetnie się bawili, zgłębiając przy okazji tajniki wiedzy. W szkolnej kawiarence na uczestników spotkania czekał słodki poczęstunek. Impreza zakończyła się wspólnym ogniskiem. Po raz kolejny przekonaliśmy się, że można połączyć przyjemne z pożytecznym. 

Wieczór naukowców

Już jutro (14.05) między godziną 17.00, a 21.00 w auli szkolnej Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Gubinie odbędzie się wieczór naukowców. Organizatorzy zapraszają wszystkich uczniów gimnazjów zainteresowanych naukami ścisłymi do udziału w festiwalu naukowym. W programie znajdą się między innymi warsztaty chemiczne, biologiczne, fizyczne, matematyczne, turniej gier komputerowych oraz zumba.

Polsko-niemiecki projekt w "Dwójce"

W Szkole Podstawowej nr 2 w Gubinie zostało zorganizowane polsko-niemieckie spotkanie, którego inicjatorkami były nauczycielki języka niemieckiego: J. Kapeluszna oraz K. Tymiec. Głównymi celami przedsięwzięcia było przedstawienie polskich tradycji i obyczajów związanych ze świętowaniem pierwszego dnia wiosny, integracja uczniów z zaprzyjaźnionych szkół oraz nauka języka obcego poprzez zabawę. Nasi uczniowie recytowali w języku niemieckim wiersze o tematyce wiosennej oraz uczyli niemieckich gości piosenki zespołu Skaldowie pt. „Wiosna”. Właściwą współpracę i harmonię panującą na spotkaniu można było zauważyć po podzieleniu uczniów na cztery grupy niemiecko-polskie. Każdy z zespołów wykonywał symbole wiosny, z których następnie utworzono plakaty obrazujące obecną porę roku.

Rozpoczęli egzamin dojrzałości

Dziś (04.05) ponad 300 tysięcy osób w Polsce przystąpiło do egzaminu dojrzałości. W tym roku w Gubinie maturę piszę 55 uczniów z Zespołu Szkół Ogólnokształcących, 68 z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych oraz 67 z Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych.

Sesja potrwa do 29 maja, a świadectwa zostaną rozdane pod koniec czerwca.

Życzymy wszystkim powodzenia i połamania długopisów!

Powyżej zdjęcie maturzystów z „ogólniaka” przy ulicy Piastowskiej na kilka minut przed wejściem na salę egzaminacyjną. 

Maturzyści opuszczają szkolne ławki

24 kwietnia w Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego w Gubinie odbyło się zakończenie roku szkolnego klas maturalnych. Mury szkolne opuściło 55 uczniów.

W uroczystości pożegnania uczniów klas trzecich uczestniczyli przedstawiciele grona pedagogicznego, rodzice, zaproszeni goście oraz licealiści. Swoją obecnością zaszczycili wicestarosta krośnieński Grzegorz Świtalski i wiceburmistrz Gubina Justyna Karpisiak. Tradycyjnie na początku pani Dyrektor Halina Bogatek podsumowała trzy lata edukacji tego rocznika i przeszła do wręczania nagród. Nagrodzeni zostali uczniowie wyróżniający się w nauce, pracujący na rzecz szkoły i reprezentujący szkolę w różnych konkursach.

Tytuł Najlepszego Absolwenta oraz nagrody finansowe za wyniki w nauce otrzymała Kamila Adamczyk z klasy IIIb. Fundatorami nagrody pieniężnej byli: wicestarosta Grzegorz Świtalski, Burmistrz Miasta Gubina - Bartłomiej Bartczak oraz Rada Rodziców. Kamila otrzymała także nagrodę książkową za reprezentowanie szkoły w konkursach przedmiotowych.

Pozostali uczniowie, którzy otrzymali nagrody pieniężne to: Zuzanna Karpisiak, Piotr Palus, Aleksandra Dyba, Paulina Adamczyk, Kamila Szczerbanowicz, Honorata Kapłon, Ewelina Urban, Alicja Florczak, Kacper Żerko.

Tytuł Animatora Życia Kulturalnego otrzymali Piotr Palus oraz Bartosz Lenda.

Tytuł Najlepszego Czytelnika przypadł Michałowi Jędrzejczykowi, który otrzymał album ufundowany przez Ryszarda Kościeszę.

Samorząd uczniowski, -w wyniku przeprowadzonej ankiety, do tytułu Najsympatyczniejszego Absolwenta wytypował Piotra Palusa.

Za 100-procentową frekwencję w całym cyklu nauki nagrodę wręczono uczennicy Marcie Kaliciak.

Za współpracę z redakcją gazetki szkolnej K.I.T. nagrody książkowe otrzymali: Aleksandra Dyba, Kamila Adamczyk i Adrian Pilarczyk.

Za pracę w Szkolnym Klubie Wolontariusza nagrody książkowe wręczono uczniom: Oliwii Klimek, Adrianie Ślipko, Jagodzie Sidor, Laurze Bzickiej, Zuzannie Karpisiak oraz Przemkowi Rozwadowskiemu.

Za pracę w Samorządzie uczniowskim podziękowano Aleksandrze Dybie, Karolinie Dyce i Bartoszowi Lendzie.

Pamiątkowe medale za godne reprezentowanie szkoły w konkursach otrzymali Michał Jędrzejczyk i Konrad Zygmuntowski.

Listy gratulacyjne otrzymali także rodzice uczniów wyróżniających się w nauce.

Po wręczeniu nagród uczniowie klas maturalnych złożyli uroczyste ślubowanie oraz dokonali odsłonięcia swojej tablicy pamiątkowej. W imieniu maturzystów przemowę wygłosił Piotr Palus, dziękując nauczycielom, rodzicom i koleżankom i kolegom. Po części oficjalnej nastąpił program artystyczny przygotowany przez klasę IIb. Całość zakończył występ wokalny Patryka Janiaka.

 

Z wizytą na komisariacie

Wczoraj (22.04) grupa pięciolatków z PM nr 2 w Gubinie wraz z zaprzyjaźnionymi dziećmi ze Szkoły Podstawowej Specjalnej przy Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym wybrała się z wizytą na Komisariat Policji w Gubinie. Dzieci miały okazje zwiedzić stanowiska pracy funkcjonariuszy i zapoznać się z pełnionymi przez nich funkcjami. Dowiedziały się jak sprawdzana jest trzeźwość kierowców czy rowerzystów oraz jak działa lustro weneckie. Mogły wsiąść do radiowozu, włączyć sygnały świetlne i dźwiękowe. Poznały psa tropiącego Borysa oraz sposób w jaki odnajduje zaginione osoby. Chętni mogli przymierzyć hełm, kamizelkę, ochraniacze czy kajdanki. Policjant dyżury przeprowadził z dziećmi rozmowę na temat jak mają reagować, gdy zaczepia i nagabuje je ktoś obcy. Absolutnie nie wolno rozmawiać z takimi osobami, a tym bardziej przyjmować od nich cukierków ani innych prezentów. O takimi zdarzeniu należy bezzwłocznie poinformować osobę dorosłą, którą znamy – podkreślił policjant. Na zakończenie każde z dzieci poznało swoje linie papilarne - odciskając kciuk. Dzięki tej wizycie dzieci przekonały się jak ważna dla społeczeństwa jest praca policjanta oraz świadomość, że ktoś czuwa nad bezpieczeństwem każdego z nas. 

Zaczęły się!

Punktualnie o godzinie 9.00 uczniowie klas III z Gimnazjum nr 1 przy ZS im. Mikołaja Kopernika w Gubinie, Gimnazjum nr 2 mieszczącego się w ZSO w Gubinie oraz Gimnazjum nr 4 w Specjalnym Ośrodku Szkolno Wychowawczym, rozpoczęli swój najważniejszy, jak dotychczas, szkolny egzamin.

Dziś zmierzą się z zadaniami sprawdzającymi ich wiedzę z języka polskiego, historii oraz WOS-u. Będą mieli na to 60 minut.

W kolejnych dniach przeprowadzone zostaną egzaminy z wiedzy matematyczno-przyrodniczej i języków obcych. Wyniki egzaminu uczniowie poznają w czerwcu. Życzymy powodzenia!

(am)

 

Subskrybuj to źródło RSS

2°C

Gubin

Cloudy

Humidity: 84%

Wind: km/h

  • 24 Mar 2016 7°C 2°C
  • 25 Mar 2016 9°C 4°C