Banner Top
ostatnia aktualizacja 14 Mar 2014 14:08
Wieści zza Nysy

Wieści zza Nysy (43)

Pierwsza publiczna „ładowarka”

Pierwsza w Guben publiczna „ładowarka” dla osobowych samochodów o napędzie elektrycznym powstała przy Friedrich-Wilke-Platz, w sąsiedztwie Urzędu Miejskiego (na zdjęciu). Zainstalował ją miejscowy dostawca energii elektrycznej - Energieversorgung Guben (EVG). „W ten sposób chcemy przyczynić się do wsparcia drogowej komunikacji elektrycznej w Guben", mówi Enrico Drewitz, Kierownik Techniczny EVG. „Ładowarka” ma moc 22 kilowatów, co umożliwia zwiększenie prędkości ładowania. W fazie wprowadzania urządzenia do użytkowania ładowanie jest bezpłatne, informuje Drewitz. EVG w najbliższych dniach ma otrzymać swoje pierwsze własne auto elektryczne.

Opr. i przekład: K. Freyer

Coraz mniej mieszkańców

Gmina Schenkendöbern (odpowiednik wiejskiej Gminy Gubin) w minionym roku straciła około 50 mieszkańców. Powodem są przede wszystkim wyprowadzki mieszkańców i ujemny przyrost naturalny, informuje południowo-brandenburski dziennik „Lausitzer Rundschau” („Przegląd Łużycki”).

Na początku roku 2016 mieszkało w tej gminie jeszcze 3677 mieszkańców. W ciągu roku odnotowano 19 urodzeń i 48 zgonów. Do gminy sprowadziło się 133 osoby, a  opuściło ją 152 mieszkańców. Na koniec 2016 pozostało tu jeszcze 3629 mieszkańców. Przed dziesięciu laty gmina liczyła 4210 mieszkańców.

Opr. i przekład: K. Freyer

Dworzec na sprzedaż

Dworzec kolejowy w Guben ponownie wystawiono na sprzedaż, jak poinformował południowo-brandenburski dziennik „Lausitzer Rundschau” (Przegląd Łużycki”) za pełniącym obowiązki burmistrza Fredem Mahro. Nie ma jeszcze żadnych konkretnych wypowiedzi w kwestii wykorzystania kolejowego pustostanu, ale miasto sprawdza, czy widzi się w roli przyszłego ewentualnego właściciela.

Już w roku 2015 Deutsche Bahn, jako obecny właściciel, wystawiła budynek dworca na sprzedaż. Cena za ten zabytkowy obiekt o powierzchni całkowitej 4700 metrów kwadratowych nie została wtedy podana. Jednak eksperci mówią o kwocie ponad 100 000 euro.

Wtedy miasto zasygnalizowało zainteresowanie, ale kilka miesięcy później przedsięwzięcie zostało zaniechane, ponieważ nie widziano średnio- i długoterminowej możliwości zagospodarowania. Przeciwko zakupowi głosowali również radni miejscy. W związku z deficytem w kasie miejskiej i brakiem koncepcji wykorzystania również teraz F. Mahro nie widzi szansy na to, aby gminne gremia nadzorcze zezwoliły na zakup tej nieruchomości.

Tłem sprawy w kwestii ponownej oferty sprzedaży jest planowany remont areału przed dworcem. Miasto do końca 2018 roku chce w ten areał zainwestować około 1,5 miliona euro, stworzyć cztery stanowiska autobusowe, nowe miejsca postojowe dla samochodów i rowerów oraz nowy budynek z toaletami.

Opr. i przekład: K. Freyer

Baby Roku 2017

Pierwsze kandydatki i kandydaci do tytułu „Baby Roku 2017” już wzięły udział w sesji fotograficznej, informuje gubeński dwutygodnik informacyjny „Neiße-Echo” („Echo Nysy”). Który z uroczych bobasków/bobasek prezentowanych w oknie wystawowym sklepu Ringfoto Hentzschels przy Frankfurter Straße wygra tegoroczną edycję konkursu na dziecko roku  - „Baby Roku 2017”?  O zwycięstwo mogą ubiegać się kandydaci/kandydatki w wieku od 0 do 2 lat. Głosy można oddawać bezpośrednio w sklepie lub internetowo. Zwycięzcę/zwyciężczynię poznamy 11 czerwca w ramach gubeńskiej „Wiosny nad Nysą”. Wartościowe nagrody wręczone zostaną w obecności przedstawicieli władz miasta i sponsorów.

Opr. i przekład: K. Freyer

Miejskie sprzątanie

„Do mioteł, na miejsca, start!’. Na taki apel Urzędu Miejskiego w Guben o wzięcie udziału we wspólnym wiosennym sprzątaniu miasta, jak informuje południowo-brandenburski dziennik „Lausitzer Rundschau” („Przegląd Łużycki”), pozytywnie zareagowały setki mieszkańców. W ponad 14 miejscach usunięto chwasty, zebrano liście i pozamiatano chodniki.

Głównym punktem działań był Park Miejski, tereny szkolne i przedszkolne, „Stary Port” nad Nysą oraz ogródki działkowe. Problemem „Starego Portu” są grafficiarze i wandale.

Z miotłą w ręku był na miejscu również pełniący obowiązki burmistrza Fred Mahro. To z jego inicjatywy akcja wspólnego sprzątania przed trzema laty została powołana do życia. Od tamtego czasu rosła też liczba uczestników. - Celem jest wspólne „pokazanie znaku” - podkreśla Mahro, który zadowolony jest ze społecznego odzewu na apel miejskiej administracji. Więcej zaangażowania życzyłby sobie ze strony młodzieży, ale i na tym obszarze można znaleźć pozytywne akcenty, gdyż w jednej z dzielnic w sprzątaniu udział wzięli gimnazjaliści.

Opr. i przekład: K. Freyer

„Guben-App”, czyli doradca w komórce

Od niedawna do dyspozycji mieszkańców, turystów i przedsiębiorców jest aktualna aplikacja smartfonowa, informuje gubeński dwutygodnik informacyjny „Neisse-Echo” („Echo Nysy”). „Guben-App” powstała we współpracy Urzędu Miejskiego ze Spółką Wydawniczą BVB w celu mobilnego zastosowania w smartfonach i tabletach. Zawiera liczne informacje miejskie. Wskazówki interaktywne, adresy i referencje można wybierać „w trasie” praktycznie i bezpośrednio. „Guben-App” dla urządzeń applowskich jest produktem do bezpłatnego pobrania w „App-Store”. Dla systemów androidowych dostępna jest wersja w „Play Store Google” jako download. Mile widziane są uwagi użytkowników lub propozycje uzupełnień, które można kierować bezpośrednio przez „Guben-App”.

Opr. i przekład: K. Freyer

Groby łatwe w utrzymaniu mile widziane

Anonimowe pogrzeby to usługa, którą popiera coraz więcej miejscowości, informuje południowo-brandenburski dziennik “Lausitzer Rundschau” (“Przegląd Łużycki”). „Młodzi wyjeżdżają, a tylko starzy tu pozostają", mówi Ralph Spitzbarth z podgubeńskiej wsi Schlagsdorf. „Kto ma się opiekować grobami?”, dodaje. Również Werner Soyke (Kaltenborn) podziela rosnące obawy mieszkańców o przyszłość małych nekropolii.

Według dzisiejszego stanu prawnego anonimowe pogrzeby możliwe są w Guben na Cmentarzu Leśnym (Waldfriedhof) i Cmentarzu Zachodnim (Westfriedhof). Zasadniczo nie ma potrzeby, aby tak zwane anonimowe „wspólnoty urnowe” powstawały w miejscowościach peryferyjnych wokół miasta.

Miasto Guben posiada łącznie siedem cmentarzy. Większość pogrzebów odbywa się na Cmentarzu Leśnym. Szczególnym popytem cieszą się tam groby urnowe, którymi opiekują się pracownicy cmentarza. W gminie Schenkendöbern (odpowiednik Gminy Wiejskiej Gubin) na prawie wszystkich cmentarzach lokalnych są wydzielone obszary pochówku anonimowego lub półanonimowego. W tym drugim przypadku nazwiska zmarłych umieszcza się przeważnie na steli.

Opr. i przekład: K. Freyer

„Kurczakarnia” zburzona

“Kurczakarnia” ("Broilereck") przy  Gasstraße to miejsce, w którym niegdyś spotykało się wielu mieszkańców Guben. W latach otwartej granicy z NRD przychodziło tu również sporo mieszkańców sąsiedniego Gubina po tanie i podobno bardzo smaczne kurczaki (brojlery). Ten stary budynek, jak podaje południowo-brandenburski dziennik „Lausitzer Rundschau” („Przegląd Łużycki”), został rozebrany.

Plany rozbiórki budynku przy Gasstraße 18 istnieją już od 2008 roku, ale do tej pory nie zostały zrealizowane. Dla wielu mieszkańców Guben pustostan był elementem, który nie pasował do obrazu odnowionej starówki, a inni spoglądają nań z tęsknotą, przypominając sobie lokal o dobrej renomie z minionej epoki. „Było tam wspaniałe jedzenie", mówią przechodnie przyglądający się pracom rozbiórkowym. Przede wszystkim wtedy, gdy lokal nosił nazwę “Weißer Hirsch" („Biały Jeleń”), było to ulubione miejsce spędzania czasu wolnego. Ale to już odległa przeszłość i chyba mało który młody mieszkaniec dzisiejszego Guben wie, jak niegdyś kwitło tam życie towarzyskie. Miejsce po rozbiórce nie pozostanie długo puste, zapowiedział pełniący obowiązki burmistrza Fred Mahro podczas ostatniej sesji Rady Miasta. Nowy budynek ma być gotowy do użytku już pod koniec tego roku. Opr. i przekład: K. Freyer

Wichura zerwała dach

Jeden zerwany dach. I na szczęście nic więcej! Taki jest bilans minionej wichury w Guben, jak informuje południowo-brandenburski dziennik „Lausitzer Rundschau” („Przegląd Łużycki”). Nikt nie został ranny ani nie odnotowano ofiar śmiertelnych.

Wichura zerwała dach z budynku przy skrzyżowaniu ulic Sprucker Straße/Friedrich-Engels-Straße. Straty nie zostały jeszcze dokładnie oszacowane. Elementy konstrukcyjne dachu spadły na wewnętrzne podwórze i dlatego nie stanowiły zagrożenia dla przechodniów i pojazdów na zewnątrz, jak poinformował miejscowy Urząd Miejski. Uszkodzona jednak została korona murów budynku i dlatego zamknięto dla pieszych chodnik poniżej. Mieszkańcom tego wielorodzinnego obiektu pozwolono zostać w mieszkaniach.

Gubeński dach to jedna z niewielu poważniejszych szkód, do jakich doszło podczas tej wichrowej nocy. Zasadniczo region łużycki uniknął poważniejszych zniszczeń, jak pisze dziennik „LR”.

Opr. i przekład: K. Freyer

10 lat plastynarium w Guben

W listopadzie 2006 roku lekarz i naukowiec dr Gunther von Hagens założył gubeńskie plastynarium, jak informuje miejscowy periodyk samorządowy „Neisse-Echo” („Echo Nysy”). W pieczołowicie wyremontowanych historycznych budynkach dawnej fabryki sukna na 3 000 metrach kwadratowych powierzchni wystawowych zwiedzający mogą zapoznać się z procedurą plastynacji człowieka i zwierząt. Stąd plastynaty rozsyłane są po całym świecie - zarówno jako elementy wystawy ciał i eksponaty dla otwartego w roku 2015 Berlińskiego Muzeum Człowieka - lub jako eksponaty dla uniwersytetów i klinik. W Guben można oglądać eksponaty na miejscu albo bezpośrednio przyjrzeć się wytwarzaniu plastynatów.

Fred Mahro, pełniący obowiązki burmistrza, podziękował za dotrzymanie obietnic złożonych przed 10 laty. Obecnie szefem plastynarium jest Rurik von Hagens - syn Gunthera.

Opr. i przekład: K. Freyer

Subskrybuj to źródło RSS

2°C

Gubin

Cloudy

Humidity: 84%

Wind: km/h

  • 24 Mar 2016 7°C 2°C
  • 25 Mar 2016 9°C 4°C