Banner Top
ostatnia aktualizacja 14 Mar 2014 14:08
Wieści zza Nysy

Wieści zza Nysy (46)

Dzikie problemy gubeńskich kierowców

Wiele wskazuje na to, że problem dzików grasujących na obszarach (pod)miejskich daje się też we znaki po zachodniej stronie Nysy. Jak podaje południowo-brandenburski dziennik „Lausitzer Rundschau” („Przegląd Łużycki”), jednej tylko nocy wydarzyło się kilka wypadków drogowych spowodowanych przez dziki, w miejscowościach Pinnow i Bärenklau.

Krótko przed północą samochód w pobliżu Pinnow zderzył się z dzikiem. Około godziny 4:40 z dzikami miały do czynienia dwa inne pojazdy, jak poinformowała policja. Podczas, gdy pierwszy wypadek pociągnął za sobą uszkodzenie karoserii na kwotę około 1000 euro, to po drugim zdarzeniu auto musiało zostać odholowane, a szkody całkowite wyniosły około 6000 euro.

Opr. i przekład: K. Freyer

Niedziele handlowe

Radni miejscy uzgodnili, że w przyszłym roku w Guben będzie łącznie pięć niedziel handlowych, informuje południowo-brandenburski dziennik „Lausitzer Rundschau” („Przegląd Łużycki”).

Sklepy otwarte będą w następujące niedziele w roku 2018: 14 stycznia jako start w kolejny rok, 11 marca na rozpoczęcie wiosny, 7 października z okazji Festynu Jesiennego, 2 grudnia na Festyn Świateł oraz w dniu16 grudnia na Jarmark Bożonarodzeniowy. Ponadto są jeszcze trzy dni, w których sklepy będą otwarte za sprawą wydarzeń regionalnych: 11 lutego świętuje firma Hoffmann-Möbel, swój 120-letni jubileusz, 10 czerwca z okazji Wiosny nad Nysą oraz 11 listopada, kiedy Neiße-Center będzie obchodziło siedem lat funkcjonowania.

Opr. i przekład: K. Freyer

 

Zajście ekstremalnie prawicowe

Wielu naocznych świadków jednocześnie zaalarmowało policję, jak poinformował południowo-brandenburski dziennik  „Lausitzer Rundschau” ( „Przegląd Łużycki”), że przy ulicy Frankfurter Straße (w pobliżu śródmiejskiego drogowego mostu granicznego) wiele osób wykrzykiwało skrajnie prawicowe i zabronione konstytucyjnie słowa "Sieg heil".

Na miejscu zdarzenia policja ustaliła, że chodzi o czterech mężczyzn i jedną kobietę w wieku od 21 do 34 lat. Wszystkie osoby były pod wpływem alkoholu i są znane policji. Funkcjonariusze po wylegitymowaniu sporządzili zawiadomienie o przestępstwie. Dalsze działania przejęła policja kryminalna.

Opr. i przekład: K. Freyer

Pierwsza publiczna „ładowarka”

Pierwsza w Guben publiczna „ładowarka” dla osobowych samochodów o napędzie elektrycznym powstała przy Friedrich-Wilke-Platz, w sąsiedztwie Urzędu Miejskiego (na zdjęciu). Zainstalował ją miejscowy dostawca energii elektrycznej - Energieversorgung Guben (EVG). „W ten sposób chcemy przyczynić się do wsparcia drogowej komunikacji elektrycznej w Guben", mówi Enrico Drewitz, Kierownik Techniczny EVG. „Ładowarka” ma moc 22 kilowatów, co umożliwia zwiększenie prędkości ładowania. W fazie wprowadzania urządzenia do użytkowania ładowanie jest bezpłatne, informuje Drewitz. EVG w najbliższych dniach ma otrzymać swoje pierwsze własne auto elektryczne.

Opr. i przekład: K. Freyer

Coraz mniej mieszkańców

Gmina Schenkendöbern (odpowiednik wiejskiej Gminy Gubin) w minionym roku straciła około 50 mieszkańców. Powodem są przede wszystkim wyprowadzki mieszkańców i ujemny przyrost naturalny, informuje południowo-brandenburski dziennik „Lausitzer Rundschau” („Przegląd Łużycki”).

Na początku roku 2016 mieszkało w tej gminie jeszcze 3677 mieszkańców. W ciągu roku odnotowano 19 urodzeń i 48 zgonów. Do gminy sprowadziło się 133 osoby, a  opuściło ją 152 mieszkańców. Na koniec 2016 pozostało tu jeszcze 3629 mieszkańców. Przed dziesięciu laty gmina liczyła 4210 mieszkańców.

Opr. i przekład: K. Freyer

Dworzec na sprzedaż

Dworzec kolejowy w Guben ponownie wystawiono na sprzedaż, jak poinformował południowo-brandenburski dziennik „Lausitzer Rundschau” (Przegląd Łużycki”) za pełniącym obowiązki burmistrza Fredem Mahro. Nie ma jeszcze żadnych konkretnych wypowiedzi w kwestii wykorzystania kolejowego pustostanu, ale miasto sprawdza, czy widzi się w roli przyszłego ewentualnego właściciela.

Już w roku 2015 Deutsche Bahn, jako obecny właściciel, wystawiła budynek dworca na sprzedaż. Cena za ten zabytkowy obiekt o powierzchni całkowitej 4700 metrów kwadratowych nie została wtedy podana. Jednak eksperci mówią o kwocie ponad 100 000 euro.

Wtedy miasto zasygnalizowało zainteresowanie, ale kilka miesięcy później przedsięwzięcie zostało zaniechane, ponieważ nie widziano średnio- i długoterminowej możliwości zagospodarowania. Przeciwko zakupowi głosowali również radni miejscy. W związku z deficytem w kasie miejskiej i brakiem koncepcji wykorzystania również teraz F. Mahro nie widzi szansy na to, aby gminne gremia nadzorcze zezwoliły na zakup tej nieruchomości.

Tłem sprawy w kwestii ponownej oferty sprzedaży jest planowany remont areału przed dworcem. Miasto do końca 2018 roku chce w ten areał zainwestować około 1,5 miliona euro, stworzyć cztery stanowiska autobusowe, nowe miejsca postojowe dla samochodów i rowerów oraz nowy budynek z toaletami.

Opr. i przekład: K. Freyer

Baby Roku 2017

Pierwsze kandydatki i kandydaci do tytułu „Baby Roku 2017” już wzięły udział w sesji fotograficznej, informuje gubeński dwutygodnik informacyjny „Neiße-Echo” („Echo Nysy”). Który z uroczych bobasków/bobasek prezentowanych w oknie wystawowym sklepu Ringfoto Hentzschels przy Frankfurter Straße wygra tegoroczną edycję konkursu na dziecko roku  - „Baby Roku 2017”?  O zwycięstwo mogą ubiegać się kandydaci/kandydatki w wieku od 0 do 2 lat. Głosy można oddawać bezpośrednio w sklepie lub internetowo. Zwycięzcę/zwyciężczynię poznamy 11 czerwca w ramach gubeńskiej „Wiosny nad Nysą”. Wartościowe nagrody wręczone zostaną w obecności przedstawicieli władz miasta i sponsorów.

Opr. i przekład: K. Freyer

Miejskie sprzątanie

„Do mioteł, na miejsca, start!’. Na taki apel Urzędu Miejskiego w Guben o wzięcie udziału we wspólnym wiosennym sprzątaniu miasta, jak informuje południowo-brandenburski dziennik „Lausitzer Rundschau” („Przegląd Łużycki”), pozytywnie zareagowały setki mieszkańców. W ponad 14 miejscach usunięto chwasty, zebrano liście i pozamiatano chodniki.

Głównym punktem działań był Park Miejski, tereny szkolne i przedszkolne, „Stary Port” nad Nysą oraz ogródki działkowe. Problemem „Starego Portu” są grafficiarze i wandale.

Z miotłą w ręku był na miejscu również pełniący obowiązki burmistrza Fred Mahro. To z jego inicjatywy akcja wspólnego sprzątania przed trzema laty została powołana do życia. Od tamtego czasu rosła też liczba uczestników. - Celem jest wspólne „pokazanie znaku” - podkreśla Mahro, który zadowolony jest ze społecznego odzewu na apel miejskiej administracji. Więcej zaangażowania życzyłby sobie ze strony młodzieży, ale i na tym obszarze można znaleźć pozytywne akcenty, gdyż w jednej z dzielnic w sprzątaniu udział wzięli gimnazjaliści.

Opr. i przekład: K. Freyer

„Guben-App”, czyli doradca w komórce

Od niedawna do dyspozycji mieszkańców, turystów i przedsiębiorców jest aktualna aplikacja smartfonowa, informuje gubeński dwutygodnik informacyjny „Neisse-Echo” („Echo Nysy”). „Guben-App” powstała we współpracy Urzędu Miejskiego ze Spółką Wydawniczą BVB w celu mobilnego zastosowania w smartfonach i tabletach. Zawiera liczne informacje miejskie. Wskazówki interaktywne, adresy i referencje można wybierać „w trasie” praktycznie i bezpośrednio. „Guben-App” dla urządzeń applowskich jest produktem do bezpłatnego pobrania w „App-Store”. Dla systemów androidowych dostępna jest wersja w „Play Store Google” jako download. Mile widziane są uwagi użytkowników lub propozycje uzupełnień, które można kierować bezpośrednio przez „Guben-App”.

Opr. i przekład: K. Freyer

Groby łatwe w utrzymaniu mile widziane

Anonimowe pogrzeby to usługa, którą popiera coraz więcej miejscowości, informuje południowo-brandenburski dziennik “Lausitzer Rundschau” (“Przegląd Łużycki”). „Młodzi wyjeżdżają, a tylko starzy tu pozostają", mówi Ralph Spitzbarth z podgubeńskiej wsi Schlagsdorf. „Kto ma się opiekować grobami?”, dodaje. Również Werner Soyke (Kaltenborn) podziela rosnące obawy mieszkańców o przyszłość małych nekropolii.

Według dzisiejszego stanu prawnego anonimowe pogrzeby możliwe są w Guben na Cmentarzu Leśnym (Waldfriedhof) i Cmentarzu Zachodnim (Westfriedhof). Zasadniczo nie ma potrzeby, aby tak zwane anonimowe „wspólnoty urnowe” powstawały w miejscowościach peryferyjnych wokół miasta.

Miasto Guben posiada łącznie siedem cmentarzy. Większość pogrzebów odbywa się na Cmentarzu Leśnym. Szczególnym popytem cieszą się tam groby urnowe, którymi opiekują się pracownicy cmentarza. W gminie Schenkendöbern (odpowiednik Gminy Wiejskiej Gubin) na prawie wszystkich cmentarzach lokalnych są wydzielone obszary pochówku anonimowego lub półanonimowego. W tym drugim przypadku nazwiska zmarłych umieszcza się przeważnie na steli.

Opr. i przekład: K. Freyer

Subskrybuj to źródło RSS

2°C

Gubin

Cloudy

Humidity: 84%

Wind: km/h

  • 24 Mar 2016 7°C 2°C
  • 25 Mar 2016 9°C 4°C