Banner Top
ostatnia aktualizacja 14 Mar 2014 14:08

Zbliża się czas ligowych zmagań

Przygotowująca się do nowego sezonu Sparta Gubin wzięła udział 23 września w turnieju towarzyskim w Świebodzinie. Nasze panie najpierw pokonały UKS Olimpijczyk Budzyń 35:24, a następnie uległy gospodyniom MUKS Liderowi 26:29. – Same wyniki w tych spotkaniach były dla nas drugorzędną sprawą. Skupiałyśmy się głównie na wdrożeniu młodych zawodniczek do zespołu oraz przećwiczeniu różnych wariantów ustawień i systemów obronnych – podkreśla Agnieszka Zukier, trenerka naszych szczypiornistek. Cieszy fakt, że Ania Adamczyk została wybrana najlepszą bramkarką turnieju. Z kolei Maję Witczak uznano za najlepszą zawodniczkę w gubińskim zespole.

Powoli zbliża się czas ligowych zmagań. Ponieważ z rywalizacji wycofała się ekipa z Karkonoszy, uległ także terminarz spotkań w sezonie 2017/18. Pierwsze dwa mecze nasze panie zagrają na wyjeździe: 22 października z Energą Politechniką Koszalin i tydzień później z Olimpijczykiem Budzyń. Dopiero w trzeciej serii spotkań spartanki zaprezentują się przed własną publicznością. W sobotę, 4 listopada, zmierzą się w hali ZSLiT przy ul. Krakowskiej z drużyną Handball Poznań.

Andrzej Matłacki

Ponad setka biegaczy

23 września na Placu im. Jana Pawła II w Gubinie miał miejsce finał II Powiatowego Biegu Sztafetowego „Po Zdrowie” Krosno Odrzańskie-Guben - Gubin. Trasa była podzielona na 8 etapów. Druga edycja tych zawodów spotkała się ze sporym zainteresowaniem. O przebiegu tegorocznego biegu mówi jeden z jego inicjatorów – wicestarosta Tomasz Kaczmarek: - W tym roku wystartowało 25 sztafet, w tym 7 reprezentujących stronę niemiecką. Pobiegło w sumie 104 zawodników. Wszystkie sztafety dotarły bezpiecznie do linii mety. Duża w tym zasługa służb mundurowych zabezpieczających bieg – Policji, Straży Miejskiej, Straży Pożarnej, Straży Granicznej, rzeszy wolontariuszy i pracowników starostwa, którzy poświęcili swój prywatny czas. Na łamach „WG” chciałbym serdecznie podziękować w imieniu starosty Mirosława Glaza jak też swoim własnym wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tego wydarzenia. Wyjątkowo w tym roku starosta Glaz, jak i ja nie biegliśmy. Bowiem ciężko być jednocześnie organizatorem i zawodnikiem.

Na podium zawodów znaleźli się: 1 miejsce: Tomato - przyjaciele powiatu krośnieńskiego (Paulina Kaczyńska, Damian Kabat, Szymon Belgrał, Marcin Zagórny), 2 miejsce: PowiatDlaWszystkich (Sandra Nowak, Adam Marysiak, Patryk Ciecierski , Radosław Bialić), 3 miejsce: 5. Batalion Saperów w Krosnie Odrzańskim (Elżbieta Sarnecka, Tomasz Kwapich, Jerzy Ponikiewski, Paweł Raczyński).

Antoni Barabasz

Decydująca faza rozgrywek GLPN

Sezon jesienny Gubińskiej Ligi Piłki Nożnej wchodzi w decydującą fazę. Do końca rozgrywek pozostały już tylko trzy kolejki (stan na 3.10.). Liga z udziałem piłkarzy-amatorów jest tym razem bardzo wyrównana. Każdy gdzieś gubi punkty, ale wydaje się, że faworytami do końcowego triumfu są trzy ekipy: Jano, Grafit oraz Enea. Z walki o pierwsze miejsce wypadła drużyna Hydro. Na dole tabeli bez zmian. Połączone siły Amigoli i Grafitu Team, poza wygranymi z Pumami, nie są w stanie wywalczyć trzech punktów z silniejszymi drużynami.

(am)

  • 0

Powstała nowa liga w Gubinie

Gubiński Klub Szachowy wystartował z nową inicjatywą. Zorganizował „Otwartą Indywidualną Ligę Szachową” dla wszystkich - bez względu na wiek czy umiejętności. Turniej podzielony jest na 10-osobowe grupy. Partie odbywają się w Szkole Podstawowej nr 3 w Gubinie. - Zasady są proste, gramy systemem "każdy z każdym" i po sezonie dwóch najlepszych zawodników awansuje do grupy wyżej. Sporo emocji może zapewnić także obrona przed spadkiem do niższej grupy rozgrywkowej. Dodatkowo turniej zgłoszony jest do oceny rankingowej - co wyostrzy sportowy apetyt wszystkim, którzy chcieliby zdobyć lub podwyższyć kategorie szachowe – mówi Robert Rogala, instruktor gry w szachy. 9 września odbyły się zawody eliminacyjne, w których wystartowało 44 zawodników. Eliminacje wygrał Mariusz Kudlak (KSGU Tęcza Krosno Odrz.). Tuż za nim uplasowali się Mateusz Woźniak i Czesław Janczura (obaj GKSz). Najlepsi wśród juniorów do lat 14 - Szymon Bezdziczek (GKSz), a do lat 10 Natalia Konieczna (GKSz). Wyniki turnieju eliminacyjnego dały podstawy do podziału zawodników na grupy ligowe. Pierwsza runda odbyła się w dniach 21-26 września. Zachęcamy do śledzenia rozgrywek na facebook.com/szachygubin

(am)

  • 0

Nie zabrakło zaciętych meczów

W dniach 16-17 września br. na kortach tenisowych przy ul. Pułaskiego w Gubinie odbył się I Turniej Tenisa Ziemnego o Puchar Burmistrza Gubina. W zawodach wzięło udział 8 kobiet oraz 13 mężczyzn. W imieniu burmistrza turniej otworzył Edward Patek, po czym mogliśmy zobaczyć popisy akrobatyczne dzieci z Gimnazjum nr 1 w Gubinie, prowadzonych przez Halinę Polańską. W czasie trwania turnieju można było zjeść grochówkę i bigos. Dla dzieci rozstawione zostały dmuchane zamki. 

Rozgrywki odbywały się w systemie pucharowym. Turniej kobiet wygrała Klaudia Wróbel z Jasienia, pokonując w pięknym stylu swoje rywalki, drugie miejsce zajęła Halina Polańska, trzecie Bożena Rutkowska - obie panie są mieszkankami Gubina. Na uwagę zasługuje bardzo zacięty mecz o 3. miejsce między B. Rutkowską a Patrycją Krzeptowską.

Rozgrywki męskie też miały swoją dramaturgię i zacięte pojedynki, ostatecznie triumfatorem został Marcin Masłowski ze Sławy, pokonując w finale Piotra Grędę z Gubina. Trzecie miejsce zajął Lech Borkowski z Gubina.Na bardzo dobrym poziomie stał mecz pokazowy, w którym zagrał Grzegorz Staschinski oraz jego kolega z Berlina.

(red)

  • 0

Spartanki przygotowują się do nowego sezonu

W październiku rusza nowy sezon II ligi kobiet. W gronie 9 drużyn znajduje się GMTS Sparta Gubin. - Okres przygotowawczy odbył się na miejscu. Ze względu na pracę i posiadanie przez większość zawodniczek dzieci nie mogłyśmy pozwolić sobie na wyjazdowy obóz. Treningi odbywały się codziennie. Pracowałyśmy w terenie i na hali. Była to głównie praca nad wytrzymałością, siłą i szybkością. Wykonałyśmy kawał dobrej roboty, za co bardzo dziewczynom dziękuję – mówi główny trener spartanek, Agnieszka Zukier. Nasza drużyna 23 września wybierze się na turniej do Świebodzina. W planach są kolejne gry kontrolne. A jak wygląda sytuacja kadrowa? - Bazujemy głównie na zawodniczkach, które grały do tej pory. Dodatkowo ja wracam do gry po urlopie macierzyńskim. Jest też kilka młodych dziewczyn-juniorek, które dopiero rozpoczynają swoje granie w drugiej lidze. Niestety, w nadchodzącym sezonie nie zagrają z nami Malwina Jaworska i Justyna Bogdanowicz – dodaje A. Zukier.

Kibice mogą się zastanawiać, na co stać Spartę w sezonie 2017/18. - Jeżeli chodzi o cele, to powiem krótko: trzeba grać i walczyć o wygraną w każdym meczu. Na pewno stać nas na miejsce w górnej części tabeli, ale jak będzie, czas pokaże. W tym sezonie liga zapowiada się mocna. Bardzo cieszy fakt, że pojawią się nowe zespoły - z Koszalina, Karkonoszy i Budzynia. Bardzo chętnie się z nimi zmierzymy – mówi A. Zukier.

Pierwszy mecz 14 października. Spartanki zagrają we własnej hali z Handballem Poznań.

Andrzej Matłacki

Historia zatoczyła koło

Wyspa Teatralna w Gubinie dawniej nosiła nazwę Wyspy Strzeleckiej. Po wielu latach miejsce to było areną zawodów z ogólnopolskiego cyklu "Biathlon dla każdego", rozegranych 16 września, a zorganizowanych przez Stowarzyszenie Strzelecko-Obronne Gubiński Klub Sportowy Pionier, przy współpracy z Biegam Bo Lubię Gubin. Impreza pod egidą Polskiego Związku Biathlonu i patronatem Burmistrza Gubina Bartłomieja Bartczaka, była pierwszą tego typu w naszym województwie i zgromadziła na starcie około siedemdziesięciu zawodników, którzy startowali w 9 kategoriach - od przedszkolaków po open. Organizatorzy przygotowali dyplomy dla każdego uczestnika, wypisane przez gubińskiego artystę plastyka Jerzego Ponikiewskiego, medale dla pierwszych trzech najlepszych w danej kategorii, upominki dla pierwszych sześciu we wszystkich kategoriach oraz puchary dla najmłodszego (Alicja Abram-Zielińska) i najstarszego uczestnika zawodów (Kazimierz Walaszko). 

Zawody przygotował cały sztab ludzi związanych z SSO GKS Pionier, BBL Gubin i Liceum im. Bolesława Chrobrego w Gubinie, w kooperacji z pracownikami Polskiego Związku Biathlonu. Trasę biegową wyznaczył z młodzieżą z BBL Roman Kwapich, który pełnił też rolę startera. Sekretariat wzorowo poprowadziły Edyta Ponikiewska, Dorota Tomczak, Jolanta Aristow i Kamila Lisiecka. Zabezpieczenie medyczne - Krzysztof Kaźmierczak. Logistyka: Ryszard Suwała, Jerzy Zając, Michał Papciak, Robert Przyworski, Bartosz Zając, Kajetan Klimek, Mateusz Dominiak, Jakub Karpiński, Paweł Wilk i Kacper Pietraszek. Sędziowie - strzelnica: Klaudia Romanowska, Karolina Pawlak, Wiktoria Kuzik, Michalina Buczek, Ewa Nesterowicz, Wojciech Siwik. Dekoracje koordynował Robert Olejnik. Nagłośnienie zapewnił Gubiński Dom Kultury z niezastąpionym Pawłem Bardzikiem. Pyszną grochówkę przygotowała Restauracja ISKRA. Nad całością czuwał Ziemowit Patek.

Dekoracji dokonywali: Przewodniczący Rady Miejskiej Edward Patek, Trener BBL Gubin Roman Kwapich, przedstawiciel PZBiath Rafał Lepel, radny Janusz Jażdżewski, Wiceprezes ds. proobronnych SSO GKS Pionier Robert Olejnik, Sekretarz SSO GKS Pionier Ryszard Suwała, Przewodniczący Komisji Młodzieży Sportu i Turystyki Rady Miejskiej Ziemowit Patek. Podziękowania za organizację do wszystkich zaangażowanych skierował Prezes SSO GKS Pionier gen. dyw. rez. Wiesław Michnowicz.

Wyspa okazała się idealnym miejscem do przeprowadzenia zawodów w biathlonie letnim. Teren wolny od ruchu kołowego, z mnóstwem zieleni i uroczymi alejkami, po których przebiegała trasa. Wystarczająco dużo miejsca do rozstawienia wszystkich niezbędnych elementów organizacyjnych. Zmieściła się również strzelnica pneumatyczna, którą poprowadził Andrzej Kalinowski.

Miejmy nadzieję, że poziom organizacji zostanie doceniony przez władze Polskiego Związku Biathlonu i impreza na stałe zapisze się w kalendarzu gubińskich imprez sportowych. Wyniki zawodów dostępne są na stronie na pionier.gubin.com.pl

Imprezę podsumowuje sędzia główny, Rafał Lepel z Polskiego Związku Biathlonu: - Bardzo nam się spodobało samo przygotowanie, jak też organizacja zawodów, tym bardziej, że są one w Gubinie organizowane po raz pierwszy! Jesteśmy pod wrażeniem ogromu wykonanej pracy! Szeroka propagacja imprezy jest zadaniem trochę niewdzięcznym na nowym miejscu. Mam nadzieję, że w przyszłym roku uczestników będzie znacznie więcej. Natomiast sam pomysł we władzach Polskiego Związku Biatlhonu bardzo się spodobał. Gdyby tak udało się następnym razem zorganizować zawody wspólnie ze stroną niemiecką, byłoby jeszcze lepiej, warunki lokalizacyjne na Wyspie są niemal idealne. Jeżeli zaś chodzi o przyszłoroczną organizację, to jej termin zależy od wielu czynników, w tym ile ośrodków i miast zgłosi swój udział.

  • 0

Dużo okazji do „cieszynek”

Drużyna Żaków MLUKS Dwójki MOS Gubin triumfowała 26 sierpnia w turnieju w Słońsku. Chłopcy zaprezentowali się wyśmienicie, wygrywając wszystkie 7 spotkań! - Jestem bardzo zadowolony z gry chłopców. Widać było, że gra w piłkę sprawiała im przyjemność oraz radość. Po każdym strzelonym golu, a było ich ponad 30, prezentowali „cieszynkę”. Na wyróżnienie zasługują wszyscy chłopcy. Nagrody indywidualne zdobyli: najlepszy strzelec Wiktorian Wojnowski (16 goli), natomiast najlepszym zawodnikiem turnieju został wybrany przez trenerów Krystian Różycki – mówi trener Patryk Sobolewski

Wyniki fazy grupowej: MLUKS - AP Lech Poznań 5:2, MLUKS - SAP Słubice 3:1, MLUKS - UKS Perła Cybinka 4:2, MLUKS - FA Myślibórz 5:0, MLUKS - Ilanka Rzepin 6:1. W półfinale nasza drużyna po zaciętej walce pokonała Polonię Słubice 4:3. Wyrównany przebieg miał także finały mecz z FA Myślibórz, w którym padł remis 1:1. O wszystkim więc decydowały rzuty karne. W nich lepsi okazali się gubinianie (2:0).

Tabela końcowa: 1. MLUKS Dwójka MOS Gubin, 2. FA Myślibórz, 3. Polonia Słubice, 4. Celuloza Kostrzyn, 5. UKS Perła Cybinka, 6. Dąb Dębno, 7. Warta Słońsk, 8. Ilanka Rzepin, 9. AP Lech Poznań, 10. SAP Słubice, 11. Polonia II Słubice, 12. Arkonia Szczecin.

Skład: Dawid Rafalski, Igor Ziemiański, Sebastian Trzaska, Krystian Różycki, Wiktorian Wojnowski, Kuba Rogalski, Mateusz Zołoteńki, Olek Turowski, trener: Patryk Sobolewski.

(am)

  • 0
Subskrybuj to źródło RSS

2°C

Gubin

Cloudy

Humidity: 84%

Wind: km/h

  • 24 Mar 2016 7°C 2°C
  • 25 Mar 2016 9°C 4°C