Banner Top
ostatnia aktualizacja 14 Mar 2014 14:08
Karate

Karate (4)

Wrócili z czterema medalami

W maju, w Szczecinie, rozegrane zostały Międzynarodowe Mistrzostwa Pomorza Karate Kyokushin. W rywalizacji udział wzięło 332 zawodników z 25 ośrodków z terenu całego kraju oraz reprezentanci Niemiec i Białorusi. Klasyfikacja drużynowa przedstawia się następująco: 1. Szczecin, 2. Drawsko Pomorskie, 3. Zielona Góra, 4. Mielno/Moryń, 5. Tymień, 6. Świnoujście, 7. Gubin, 8. Resko, 9. Kołobrzeg, 10. Gorzów Wlkp./Międzyrzecz/Świebodzin, 11. Nowa Sól, 12. Białogard, 13. Koszalin, 14. Postomino/Grodzisk Wlkp./Lipno/Ustka, 15. Gdańsk/Hamburg, 16. Szczecinek, 17. Niemcy Wuppertal/Białoruś, Zawodnicy Gubińskiego Klubu Kyokushin Karate zdobyli jedne złoty i trzy srebrne medale. Kumite juniorek 55 kg - 1. miejsce Natalia Jarosz. Kumite juniorów 70 kg - 2. miejsce Mateusz Antonowicz, Kumite seniorek Open pierwszy krok – 2. miejsce Ewelina Malinowska. Kumite Masters 85 kg, 2. miejsce Krzysztof Kolano. W turnieju brali udział również Klaudia Jagielska, Maciej Wiązowski, Dawid Kita i Andrzej Antonowicz.

 

Sztuka walki

Karate przedstawia powrót do idei siły na rzecz dobra i ochrony ludzkości, a odwrót od siły służącej podbojom i zniszczeniom.

Trzeba być silnym, ale nie wojowniczym. Miłość do rodziców, szacunek dla nauczycieli, zaufanie w stosunku do przyjaciół oraz skromność, bo sztuka walki zaczyna się i kończy na uprzejmości, a maniery muszą być nienaganne.

Taka właśnie idea określa i wskazuje drogę wszystkim uprawiającym ten piękny i umysłowo, i fizycznie sport, jakim jest karate kyokushin.

Gubiński Klub Karate w tym roku obchodzi 30-lecie swojej działalności. W tym czasie „spod ręki” senseia Krzysztofa Dubiela wyszły setki młodych dziewcząt i chłopców.

W tym sezonie przez Klub przewinęło się 85 osób. Systematycznie ćwiczy 45, albowiem nie wszyscy chętni wytrzymują dyscyplinę i systematyczność ćwiczeń w trzech grupach wiekowych - 5 do 7 lat, 8 do 13 oraz powyżej 14-tu plus dorośli.

Bo istotą tej dalekowschodniej sztuki walki jest nie tylko doskonalenie sprawności ciała, lecz także, a może przede wszystkim, kształtowanie w ćwiczącym odporności psychicznej i wyrabianie w nim właściwej postawy moralnej.

Samoobrona jest często pierwszym powodem, dla którego rodzic zapisuje dziecko na karate, a powinien być ostatnim, bo ta sztuka walki jest przede wszystkim katalizatorem dla kształtowania u nastolatka pewności siebie, stanowczości, umiejętności dążenia do celu, spokoju i koncentracji. Rodzice odkrywają, że karate przyczynia się do rozwoju umiejętności zdobywania celów. Treningi karate mogą pomóc dzieciom uczyć się. U uczniów rozwija się specjalne przywiązanie, które jest wzmocnione przez mistykę. To sprzyja poczuciu bycia wyjątkowym i stanowi część czegoś niezwykłego.

Gubiński Klub Karate nie ma swojej siedziby ani sali, korzysta z wynajętych pomieszczeń. Zajęcia odbywają się w wynajętej sali gimnastycznej Szkoły nr 1 w Gubinie. Klub, jak każdego roku, zakończy sezon obozem letnim w Międzyzdrojach w dniach 27.06. do 07.07.2015r.

Ten wypróbowany ośrodek, malowniczo położony na Wyspie Wolin 150 m od plaży i strzeżonego kąpieliska, zajmujący 2 ha zadrzewionego i monitorowanego ogrodzonego terenu z placem zabaw dla dzieci i boiskiem, jest bezpiecznym miejscem. Wygodne 2-3 łóżkowe pokoje z węzłem sanitarnym, kuchnią, stołówką, świetlicą. Nad bezpieczeństwem obozowiczów czuwać będzie pięciu instruktorów ze stopniem mistrzowskim Dan, ratownik i całodobowa opieka pielęgniarska.

W programie oprócz karate kyokushin podstawy judo, samoobrona i boks. A po treningach wycieczki, kąpiele morskie, gry i zabawy sportowe. W obozie mogą wziąć udział osoby niezwiązane z Klubem. Informacji udziela i przyjmuje zapisy Shihan Krzysztof Dubiel, tel. 607-277-634.

Kaśka Janina Izdebska

Nasi na seminarium

W Sali Sportów Walki Polskiej YMCA w Krakowie, 13 września br. odbyło się III Seminarium Kumite i Kata z udziałem 75 kierowników ośrodków i instruktorów. Gubiński Klub Kyokushin Karate reprezentowali: Natalia Jarosz, Jakub Wojciechowski, Piotr Blachowski i Shihan Krzysztof Dubiel. Wiodącymi tematami spotkania były kombinacje do walk, taktyka, walki zadaniowe, rozgrzewka oraz wzmocnienie defensywy. Seminarium poprowadzili trenerzy Kadry Narodowej Kyokushin. Omówiono na nim także sprawy organizacyjne związane z przygotowaniami do Mistrzostw Świata. Dodatkowo kierownicy ośrodków dyskutowali na temat kalendarza najbliższych międzynarodowych i krajowych imprez oraz przedyskutowali problem medycznego zabezpieczenia imprez. Kolejne Seminarium planowane jest w połowie stycznia 2015 roku.

Andrzej Matłacki

Zdobył tytuł shihan, teraz wyjazd do Japonii

Na obiektach AWF w Krakowie odbył się 41. Europejski Letni Obóz Kyokushin z udziałem około 240 uczestników z Czech, Hiszpanii, Japonii, Niemiec, Mołdawii, Polski, Rosji, Ukrainy i Węgier. W jego trakcie odbyło się 90-minutowe kumite, po którym zostały wręczone certyfikaty na Kyu i Dan. W wyniku zdania egzaminu 5 dan tytuł shihan zdobył Krzysztof Dubiel! Polski Związek Karate powołał go na Mistrzostwa Świata Karate Kyokushin i obóz szkoleniowy, który odbędzie się w Tokio w dniach 1-6 listopada br. Aby wyjazd K. Dubiela doszedł do skutku, potrzebna jest pomoc finansowa ze strony sponsorów, którzy pokryliby koszty wyprawy do Japonii, do których trzeba zaliczyć: przelot, zakwaterowanie, wyżywienie oraz koszty organizacyjne związane z udziałem w tej wielkiej sportowej imprezie. Liczymy na Państwa wsparcie. 

Andrzej Matłacki

Subskrybuj to źródło RSS

2°C

Gubin

Cloudy

Humidity: 84%

Wind: km/h

  • 24 Mar 2016 7°C 2°C
  • 25 Mar 2016 9°C 4°C