Banner Top
ostatnia aktualizacja 14 Mar 2014 14:08

Obóz proobronny w Wędrzynie

Wyróżniony Obóz proobronny w Wędrzynie

Organizatorem wyjazdowego, kilkudniowego (od 30 maja do 4 czerwca) szkolenia było Stowarzyszenie Strzelecko-Obronne Gubiński Klub Sportowy „Pionier”. W obozie w Wędrzynie brało udział 29 osób, a wśród nich byli uczniowie klas mundurowych Liceum im. Bolesława Chrobrego w Gubinie oraz członkowie Stowarzyszenia.  

Szkolenie już pierwszego dnia rozpoczęło się mocnym akcentem – wszystkim uczestnikom „aresztowano” telefony! Po omówieniu zasad obowiązujących na terenie jednostki wojskowej nastąpiła pierwsza zbiórka, po której wszyscy przemieścili się do parku, gdzie czekali żołnierze 7. Kompanii Zmechanizowanej ze swoim sprzętem bojowym. Po zajęciach obyły się obowiązkowe ćwiczenia musztry oraz zaprezentowano instruktaż prawidłowego czyszczenia obuwia. Jak w prawdziwym wojsku!

Kolejny dzień (rozpoczęty okrzykiem "Kompania pobudka, pobudka wstać!") przebiegł pod znakiem pobytu na strzelnicy. Uczestnicy strzelali z beryla na celność i skupienie, z UKM do celów ukazujących się, rzucali granatem ćwiczebnym oraz rozkładali, składali i czyścili broń. Po obiedzie rekruci pojechali do Międzyrzecza, gdzie w hali sportowej 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej zorganizowano dla nich zajęcia ze wspinaczki.

Czwartek był dniem „zielonej taktyki” czyli działań w polu. Ćwiczono formacje patrolowe, zakładanie zasadzek, poruszanie się na polu walki i wykonywanie stanowiska strzeleckiego do pozycji leżąc. Maski przeciwgazowe, ubrania chroniące przed skażeniami i saperki poszły w ruch przy dźwiękach wystrzałów z karabinu maszynowego, pistoletu sygnałowego i wybuchach min płomień. Na zakończenie dnia wszyscy przebrnęli przez tor sprawnościowy.

Po taktyce „zielonej” przyszedł czas na „czarną” – czyli działania w terenie miejskim na Centralnym Ośrodku Zurbanizowanym (jedynym w takim kraju). Rekruci zapoznali się ze sposobami poruszania się żołnierza w terenie zabudowanym oraz metodami postępowania z zakładnikami. Oddzielnym zadaniem było wejście do budynku zajętego przez przeciwnika. Kolejnym dużym wyzwaniem i sprawdzeniem własnych słabości było pokonanie toru psychologicznego. W całkowitej ciemności trzeba pokonać labirynt przy dźwiękach krzyków, jęków i innych nieprzyjemnych efektów. Co gorsze po drodze znajdowały się niespodzianki w postaci brodzików, zwisających przedmiotów czy manekina. Ostatnim zadaniem był szturm na budynek zajęty prze dwóch przeciwników.

W sobotę odbyły się zajęcia z wykorzystaniem trenażera "Śnieżnik". Pięcioosobowe drużyny starały się sprostać wymaganiom sytuacji przedstawionych na ekranie. Do dyspozycji drużyny było kilka rodzajów broni.  Reszta w tym czasie pokonywała wzgórze i zjeżdżała na „tyrolce” lub próbowała sprostać normom rozkładania i składania broni. Popołudnie upłynęło przy grach sportowych, ognisku oraz projekcji filmu "Wołyń". Po rozliczeniu  pomieszczeń w niedzielny ranek cała grupa udała się autokarem do Drzonowa by zapoznać się z zasobami tamtejszego muzeum. Było zwiedzanie i przejażdżka transporterem BTR.

Tego typu szkolenia powodują, że uczniowie z klas mundurowych nabywają ogromnie cennego doświadczenia oraz wiary we własne umiejętności. Niektóre zadania rodzą nawyki, które z czasem przerodzą się w pewien automatyzm. Jeśli ktoś wiąże swoją przyszłość z mundurem to tego typu klasa oraz sposób realizacji nauczania są do tego doskonałym przygotowaniem. Już niebawem przed kadetami kolejne szkolenia jednodniowe, a w październiku następny obóz - tym razem w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu.

2°C

Gubin

Cloudy

Humidity: 84%

Wind: km/h

  • 24 Mar 2016 7°C 2°C
  • 25 Mar 2016 9°C 4°C