Banner Top
ostatnia aktualizacja 14 Mar 2014 14:08

Trwają prace nad herbem Gubina

Wyróżniony Trwają prace nad herbem Gubina

Jednym z rozpoznawalnych znaków, którymi posługują się wszystkie samorządy jest herb. Oczywiście wielu z nas doskonale wie jak wygląda ten gubiński. Niestety, okazało się, że nie posiada on pozytywnej opinii Komisji Heraldycznej, w związku z czym od kilku miesięcy trwają wzmożone prace nad wypracowaniem nowego, charakteryzującego Gubin, herbu.

Jak do tego doszło? W 2014 roku radni opracowali nowy statut naszej gminy, do którego załączono znak graficzny uchwalony przez Radę Miejską w 2000 r. Po analizie uchwały przez Wojewodę okazało się, że herb sprzed 14 lat nie uzyskał wymaganych akceptacji Komisji Heraldycznej działającej przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. W związku z tym rozpoczęła się procedura pozyskania wszystkich koniecznych uzgodnień. – Niestety, opinia wspomnianej Komisji jednoznacznie stwierdziła, że funkcjonujący herb jest niezgodny z ogólnymi zasadami heraldyki i po prostu powinien zostać zmieniony – tłumaczy sekretarz miasta Maria Kużdżeń.

Tym samym pracownicy lokalnego magistratu nawiązali współpracę z profesorem Wojciechem Strzyżewskim, który jest specjalistą w tej dziedzinie na Uniwersytecie Zielonogórskim. – Od Komisji, jako wskazówkę, otrzymaliśmy informację, że nowy herb powinien nawiązywać do najstarszego i najdłużej funkcjonującego znaku, którym według Komisji były trzy samotnie stojące wieże utrwalone na pieczęciach z XIV wieku – wyjaśnia profesor. – Mimo to uważam, że warto rozważyć inne warianty i stworzyć wyjątkowy herb, który jednoznacznie będzie kojarzył się z Gubinem.

Tym samym od jakiegoś czasu trwają próby stworzenia znaku graficznego, który z jednej strony pozyskałby akceptację Komisji Heraldycznej, a z drugiej swoim wizerunkiem nawiązywałby do historii i cech charakterystycznych naszego miasta. We wszystkich pracach udział biorą nasi radni oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Gubińskiej – czyli znawcy lokalnej historii i tradycji. Ostatnie spotkanie na ten temat odbyło się na początku lipca i to właśnie wtedy podjęto konkretne decyzje. Jakie? Wszyscy zebrani stwierdzili, że herb Gubina składać się z kilku elementów takich jak: korona, trzy wieże i mury obronne, a dodany może zostać błękitny kolor symbolizujący położenie naszego miasta nad rzekami. – Dzisiejsza dyskusja zaowocowała tym, że wiem, w jakim kierunku należy zmierzać – uznał profesor Strzyżewski. – Wraz z grafikiem, z którym współpracuję, przygotujemy kilka wariantów nowego znaku. Jestem pewien, że niebawem wypracujemy najbardziej odpowiedni projekt, który przekażemy Komisji do uzgodnienia.

Przyznać trzeba, że temat jest niezwykle ważny, ponieważ efektem tych działań może być niezwykle trwały symbol naszego miasta, którym posługiwać się będą przyszłe pokolenia tutejszych mieszkańców. O postępie prac nad herbem będziemy informować na bieżąco. 

2°C

Gubin

Cloudy

Humidity: 84%

Wind: km/h

  • 24 Mar 2016 7°C 2°C
  • 25 Mar 2016 9°C 4°C