Banner Top
ostatnia aktualizacja 14 Mar 2014 14:08

Kultura Na Widoku

Wyróżniony Kultura Na Widoku

9 września ruszyła kolejna edycja niezwykłego przedsięwzięcia – Kultura na Widoku. Dzięki tej inicjatywie mamy możliwość korzystania z ponad tysiąca utworów – muzyki, filmu, książek, audiobooków oraz wirtualnych wizyt w najciekawszych muzeach świata. Wszystkie wspomniane atrakcje są udostępnione w Internecie bezpłatnie lub w preferencyjnych cenach. Jakie są najważniejsze cele tego ogólnopolskiego projektu? Przede wszystkim zwrócenie uwagi na bogactwo zasobów legalnych źródeł, wyrównywanie szans w dostępie do kultury i zachęta do korzystania z dóbr kultury w sposób uczciwy.

Utwory udostępniane w Kulturze Na Widoku są bardzo zróżnicowane i adresowane do niemal wszystkich grup wiekowych. Można je pobierać łatwo, szybko i wygodnie – wystarczy smartfon, tablet czy laptop. Co więcej projekt ten prezentuje bogactwo polskich i światowych muzeów, pozwalających na podziwianie swoich dzieł w Internecie i wirtualnych spacerów po swoich wnętrzach (bez kolejek i tłoku).

Przedsięwzięcie ma na celu również zachęcenie do korzystania z legalnych źródeł kultury. Z badań zleconych przez Stowarzyszenie Kreatywna Polska, wynika, że Polacy wydali w zeszłym roku 900 milionów w pirackich serwisach, często nie zdając sobie sprawy, że korzystają z nielegalnych źródeł. Straty polskiej gospodarki z powodu piractwa internetowego w 2016 roku wyniosły ponad 3 mld zł utraconego PKB. To suma, za którą można pokryć około 30 procent rocznych wydatków państwa na kulturę i media lub kupić cztery książki czy bilety do kina dla każdego Polaka. To także 27,5 tysiąca utraconych miejsc pracy i 836 mln zł rocznie strat dla Skarbu Państwa (ta kwota wystarczyłaby na zasilenie bibliotek w ponad 33 mln książek).  Dlatego tak ważne jest, by pieniądze odbiorców nie trafiały do podejrzanych serwisów, które funkcjonują dzięki kradzieży cudzego dorobku. Warto korzystać z miejsc, które udostępniają kulturę zgodnie z prawem i wolą twórców. 

Jak skorzystać z tego serwisu? Wszystko, co znajduje się na plakatach i na stronie www.kulturanawidoku.pl, można pobrać za pomocą linków i kodów QR. By móc skorzystać z kodu QR, wystarczy pobrać aplikację skanującą kody QR. Po uruchomieniu aplikacji, należy skierować kamerę na kod QR i poczekać, aż obraz się wyostrzy. Aplikacja odczyta kod i wyświetli kartę wybranego przez Ciebie utworu. Teraz można go odtworzyć lub pobrać. Identyczny efekt można uzyskać wpisując link do przeglądarki. Po przejściu na kartę utworu wystarczy wpisać adres e-mail i kliknąć „OK”. Wówczas pojawi się przycisk „Dostęp do utworu”.

Gdzie znajdziemy Kulturę Na Widoku? Przede wszystkim na stronie internetowej www.kulturanawidoku.pl, gdzie poza dostępem do legalnych treści znajdziemy newsy i wypowiedzi artystów. Ponadto szukać jej możemy na tysiącach plakatów dystrybuowanych w szkołach, bibliotekach, urzędach, domach kultury w dużych i małych miejscowościach całej Polski. 

2°C

Gubin

Cloudy

Humidity: 84%

Wind: km/h

  • 24 Mar 2016 7°C 2°C
  • 25 Mar 2016 9°C 4°C