Banner Top
ostatnia aktualizacja 14 Mar 2014 14:08

Wolontariusze poszukiwani

Wyróżniony Wolontariusze poszukiwani

Co prawda do świąt Bożego Narodzenia zostało sporo czasu, to przygotowania do kolejnej edycji Szlachetnej Paczki ruszyły pełną parą. Czym jest to przedsięwzięcie? To ogólnopolski projekt pomocy rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej. Szlachetna paczka działa i pomaga także w Gubinie, ale do sprawnego funkcjonowania potrzebuje wsparcia wolontariuszy.

Przybliżmy trochę szczegóły tej niezwykłej akcji. Po raz pierwszy została zorganizowana w Krakowie w 2000. Wtedy grupa studentów prowadzona przez ks. Jacka Stryczka obdarowała 30 ubogich rodzin. Program opiera się na prywatnych darczyńcach, którzy odpowiadają na potrzeby osób najbardziej potrzebujących ze społeczności lokalnych. Potrzeby te są identyfikowane przez wolontariuszy i umieszczane w anonimowej internetowej bazie danych. Z tej bazy darczyńcy mogą wybrać rodzinę, której chcą pomóc.

Koordynatorem tej inicjatywy w Gubinie jest Paweł Piasecki. – W tej chwili mamy gotowych 7 wolontariuszy, ale potrzebujemy jeszcze co najmniej 5 osób – wyjaśnia Lider Rejonu. – Ci, którzy zdecydują się wziąć udział w kolejnej edycji Szlachetnej Paczki będą mieli za zadanie przeprowadzenie wywiadów z potrzebującymi rodzinami oraz znalezienie dla nich darczyńców.

Kto może zostać Super W (czyli Wolontariuszem)?  Każdy, kto ukończył 18 lat i po prostu chcę pomóc. – Dodam, że główna część akcji, czyli przekazywanie darów odbywa się dwa tygodnie przed świętami – zaznacza P. Piasecki. – W zeszłym roku w naszym mieście Paczkę otrzymało 31 rodzin, na łączną kwotę około 40.000 złotych. Zgłoszone rodziny otrzymują to co jest im najbardziej potrzebne – węgiel, żywność lub środki chemiczne, a nawet sprzęt RTV i AGD. Wśród darczyńców pojawiają się ludzie z całego świata.

Wszystkich, którzy chcą pomóc i dołożyć swoją cegiełkę do lokalnej edycji Szlachetnej Paczki, zachęcamy do udziału w tym przedsięwzięciu. Zgłoszenia, do 16 października, przyjmuje rejonowy koordynator, pod numerem telefonu: 729 151 077.

2°C

Gubin

Cloudy

Humidity: 84%

Wind: km/h

  • 24 Mar 2016 7°C 2°C
  • 25 Mar 2016 9°C 4°C