Banner Top
ostatnia aktualizacja 14 Mar 2014 14:08

Roman Kwapich - Zasłużony dla Miasta Gubina

Wyróżniony Roman Kwapich - Zasłużony dla Miasta Gubina

Pan Roman Kwapich jest absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu i to właśnie poprzez sport zaznaczył swoją obecność w Gubinie. Od 33 lat jest nauczycielem wychowania fizycznego, a pracę zawodową rozpoczął w Szkole Podstawowej nr 3 w Gubinie. Obecnie naucza w Szkole Podstawowej nr 2 w Gubinie.

W 1992 rok rozpoczął pracę trenerską w Ludowym Lekkoatletycznym Klubie Sportowym „Nysa”. W swojej długoletniej działalności szkolił dzieci i młodzież w dyscyplinach lekkoatletycznych ze wszystkich gubińskich szkół. Pomimo nienajlepszej bazy, jego wychowankowie osiągali bardzo dobre, a nawet wybitne wyniki sportowe. Łącznie biegacze z Gubina, podopieczni Pana Kwapicha, w Mistrzostwach Polski we wszystkich kategoriach wiekowych zdobyli ponad 30 medali. Reprezentowali kraj w meczach międzypaństwowych i zawodach o Mistrzostwo Europy i Świata juniorów.

Oprócz pracy trenerskiej z młodzieżą pan R. Kwapich prowadzi aktywną działalność na rzecz rozwoju kultury fizycznej w Gubinie. Od pięciu lat prowadzi zajęcia dla dorosłych mieszkańców Gubina w ramach ogólnopolskiej akcji BiegamBoLubię, a dla dzieci i młodzieży "Sport Generacja" i "Lekkoatletyka dla Każdego". Ponadto jest inicjatorem i organizatorem odbywającej się corocznie od ponad 20 lat "Gubińskiej Mili im. Jurka Gąsiora". Od 4 lat współorganizuje międzynarodowy bieg uliczny przez Euromiasto Gubin-Guben "BiegamBoLubię Bez Granic". Jest także pomysłodawcą szeregu lokalnych imprez lekkoatletycznych dla dzieci i młodzieży szkolnej.

Za swoją działalność w dziedzinie edukacji i wychowania otrzymał wyróżnienie - Lubuski Laur Oświaty 2003 w kategorii pedagodzy i nauczyciele. W 2015 roku został nagrodzony przez Ministra Sportu Adama Korola odznaką „Za Zasługi dla Sportu”.

Mając powyższe na uwadze można stwierdzić, że Pan Kwapich z pewnością zasługuje na przyznanie mu tytułu „Zasłużony dla Miasta Gubina”.

2°C

Gubin

Cloudy

Humidity: 84%

Wind: km/h

  • 24 Mar 2016 7°C 2°C
  • 25 Mar 2016 9°C 4°C