Banner Top
ostatnia aktualizacja 14 Mar 2014 14:08

Foto-Franke - Zasłużony dla Miasta Gubina

Wyróżniony Foto-Franke - Zasłużony dla Miasta Gubina

Zakład Fotograficzny „FOTO-FRANKE” rozpoczął swoją działalność w Gubinie w 1958 r. Założył go Pan Walerian Franke, wykształcony fotograf, posiadający tytuł mistrza fotografii nadawany wówczas przez Cech Rzemiosł Różnych. Siedziba firmy mieściła się pierwotnie na parterze kamienicy mieszkalnej usytuowanej przy zbiegu ulic: Kaliskiej, Lubelskiej i Wyspiańskiego. W prowadzeniu Zakładu czynny udział brała żona Pana Waleriana – Anna Franke.

Zakład świadczy szereg usług dla gubińskiej społeczności począwszy od zdjęć do dokumentów poprzez fotografie okolicznościowe wykonywane w studio, w domach, podczas różnych imprez oraz w plenerze. Fotografowano narodziny, śluby, pogrzeby i wiele innych uroczystości kościelnych, cywilnych i wojskowych.

W 1972 r. nastąpiło przeniesienie siedziby przedsiębiorstwa do wyremontowanego przez Pana Waleriana budynku przy ul. Chopina 2, w którym Zakład funkcjonuje do dzisiaj. W tym czasie rozpoczął się także okres analogowej fotografii kolorowej. Zmiana ustroju i otwarcie granic spowodowały napływ nowych technologii i urządzeń, także w fotografii. Zakład na bieżąco dostosowywał się do zmian, potrzeb i oczekiwań swoich gubińskich klientów, chociaż były to duże nakłady finansowe, jak na tak małą firmę.

W 1997 r. do zawodu fotografa zaczął przyuczać się syn właścicieli – Pan Zdzisław Franke. 4 lata później umiera Pan Walerian i od tego momentu Zakład prowadzi jego żona Anna, którą choroba w 2014 r. zmusza do zaprzestania działalności. Od tego momentu przedsiębiorstwo prowadzi Pan Z. Franke, który pomimo śmierci matki w styczniu 2016 r. prowadzi Zakład do dzisiaj pod tą samą nazwą.

Burzliwa historia miasta, zmiany ustroju państwa, przemiany gospodarcze i postęp technologiczny dawały Zakładowi „FOTO-FRANKE” energię i potrzebę dostosowania do zmian. Rodzina Franke jest częścią historii naszego miasta, nieodłącznym elementem wizerunku ludzi pracy, pasjonatów, którzy całe swoje życie wiernie podtrzymywali tradycję rodzinnej firmy i bycia blisko członków naszej gubińskiej społeczności.

Przyznanie zaszczytnego tytułu „Zasłużony dla Miasta Gubina” jest gestem wobec ludzi, którzy stworzyli Zakład, potrafili oprzeć się społeczno-politycznym oraz gospodarczym zmianom. Pasja tych ludzi, wiedza, umiejętności oraz profesjonalizm były i będą wartością naszej wspólnej historii.  

2°C

Gubin

Cloudy

Humidity: 84%

Wind: km/h

  • 24 Mar 2016 7°C 2°C
  • 25 Mar 2016 9°C 4°C