Banner Top
ostatnia aktualizacja 14 Mar 2014 14:08

99 rocznica odzyskania niepodległości

Wyróżniony 99 rocznica odzyskania niepodległości

Jak co roku, w okolic 11 listopada, w Gubinie odbywają się miejskie obchody najważniejszego polskiego państwowego święta – Dnia Niepodległości. Nieodłącznym elementem tego wydarzenia jest złożenie kwiatów pod Pomnikiem Wdzięczności w Parku im. 5 Dywizji, przy ul. Generała Andersa.

W uroczystościach udziały wzięły poczty sztandarowe lokalnych stowarzyszeń oraz placówek oświatowych oraz kadeci z klasy mundurowej w Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego. Ponadto pod Pomnikiem pojawili się przedstawiciele Stowarzyszenia Ułanów Karpackich z nietypowym gościem z Anglii, który od wielu lat jest miłośnikiem polskiego wojska i naszej historii.

Po odśpiewaniu „Mazurka Dąbrowskiego” swoje przemówienie wygłosił burmistrz.  - Dzisiaj patriotyzm nie wymaga od nas ofiary życia, ale objawia się szacunkiem dla godła, hymnu, języka polskiego i historii. Zmienili się ludzie i ich stosunek do państwa, zmienił się świat i czasy. Nie można zapominać jednak o tym, że wciąż potrzeba nam zgody i wzajemnego szacunku. To właśnie dzięki jedności możemy być dziś dumni z naszej gminy i z tego co wspólnie osiągnęliśmy – podkreślił. - Staramy się, żeby w pochodzie ku lepszej przyszłości nie zapominać o tak ważnych elementach jak nasza lokalna historia, duma narodowa i wartości ogólnoludzkie. Dziś bowiem to właśnie patriotyzm i świadomość narodowa dają nam naszą własną tożsamość i chronią przed zatraceniem w anonimowym tłumie globalnej wioski.

Po tych słowach, zgromadzeni przystąpili do złożenia kwiatów, czyli symbolicznego oddania hołdu wszystkim, którzy nie szczędzili zdrowia i życia w walce o wolność naszego kraju. Pamiętajmy także o jednym – rocznica dnia, w którym odzyskaliśmy prawdziwą wolność jest wspaniałym radosnym świętem, więc na przekór aurze skończmy z ponurym listopadowym nastrojem.

2°C

Gubin

Cloudy

Humidity: 84%

Wind: km/h

  • 24 Mar 2016 7°C 2°C
  • 25 Mar 2016 9°C 4°C