Banner Top
ostatnia aktualizacja 14 Mar 2014 14:08

Co dalej z dzikami?

Nie da się ukryć, że w ostatnich miesiącach Gubin zmaga się z plagą dzików i saren. Dowodem tego stanu rzeczy są zryte działki, tereny zielone i gromady zwierząt, które co jakiś czas widać w określonych rejonach naszego miasta.

Władze Gubina wciąż szukają rozwiązania tego problemu. Przykładem może być ustawienie tak zwanego „pastucha”, czyli ogrodzenia pod napięciem w okolicy ulicy Żwirki i Wigury, który spełnia swoje zadanie. Jednak nie da się otoczyć całego miasta podobnym zabezpieczeniem, a dziki i sarny pojawiają się praktycznie wszędzie. – Prawdopodobnie jedynym rozwiązaniem jest odstrzał redukcyjny – twierdzi Justyna Karpisiak, wiceburmistrz Gubina. – Kilka tygodni temu wystąpiliśmy do Starosty Powiatu Krośnieńskiego o pozwolenie na przeprowadzenie takiej akcji. Niestety, na razie nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Kolejnym etapem starania się była wizja lokalna, którą zorganizowało starostwo na prośbę władz miasta. Udział wzięli w niej przedstawiciele lokalnego magistratu, powiatu i Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Zielonej Górze. Co ciekawe, reprezentant ostatniej instytucji nie widział powodów, dla których odstrzał zwierzyny miałby się nie odbyć. Niestety, do dnia dzisiejszego starostwo nie udzieliło wymaganej zgody i uważa, że przeprowadzenie takiej akcji nie jest konieczne.

- Dlaczego staramy się o odstrzał? Wierzymy, że to w tym momencie jedyne wyjście – wyjaśnia zastępca burmistrza Gubina. – W całym mieście widać, że dziki wyrządzają szkody. Coraz częściej można je zauważyć w miejscach, w których pojawia się wielu ludzi, chociażby przy przychodni na ulicy Gdańskiej, więc istnieje realne zagrożenie. Apelujemy także do mieszkańców, aby nie dokarmiali dzików i saren, bo takie zachowanie sprawia, że zwierzęta coraz śmielej przychodzą w tereny zamieszkałe przez człowieka. 

Czy problem dzików i saren doczeka się rozwiązania? Prawdopodobnie tylko w przypadku, gdy starosta, jako organ odpowiedzialny za takie pozwolenia, wyda zgodę na odstrzał redukcyjny zwierzyny. Oby do tego czasu nikomu nie stała się krzywda.

 

 

Ostatnio zmienianywtorek, 11 marzec 2014 15:42

2°C

Gubin

Cloudy

Humidity: 84%

Wind: km/h

  • 24 Mar 2016 7°C 2°C
  • 25 Mar 2016 9°C 4°C