Banner Top
ostatnia aktualizacja 14 Mar 2014 14:08
Krzysztof Kaciunka

Krzysztof Kaciunka

Inwestorzy z dalekiego wschodu

O tym, że nasze miasto stało się bardzo atrakcyjną lokalizacją dla zagranicznych przedsiębiorców świadczy to, że w Gubinie powstają nowe zakłady pracy, chociażby TVG przy ul. Legnickiej, a istniejące wciąż się rozbudowują (np. Tekra). Kolejnym dowodem na potwierdzenie tej tezy są wizyty inwestorów z całego świata, którzy interesują się naszymi terenami inwestycyjnymi. Tym razem lokalny potencjał na „własne oczy” ocenili przedsiębiorcy z Korei Południowej.

W ostatnich miesiącach w Gubinie pojawili się potencjalni inwestorzy z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Rosji oraz z dalekich Chin, wspomnianej Korei Południowej, a nawet Australii. – Odwiedziny przedstawicieli przedsiębiorców z tych państw świadczą o tym, że nasze miasto stało się rozpoznawalną i atrakcyjną gospodarczo lokalizacją na mapie Polski i Europy – uważa burmistrz Bartłomiej Bartczak. – Przyznam, że wciąż staramy się przekonać kolejnych decydentów to zainwestowania właśnie u nas. Dlaczego? Nowa fabryka to kolejne miejsca pracy, wyższe zarobki dla mieszkańców oraz podatki, dzięki którym sfinansujemy między innymi nowe drogi, chodniki, oświetlenie… czyli to czego najbardziej potrzebujemy.

Koreańczycy z branży motoryzacyjnej, mimo fatalnej pogody, obejrzeli grunty zlokalizowane przy ul. Legnickiej oraz Śląskiej. Trzeba przyznać, że wspomniane lokalizacje, ceny nieruchomości, zniżki podatkowe i inne szczegółowe informacje niezbędne dla przedsiębiorców zrobiły bardzo dobre wrażenie. Można zatem oczekiwać, że (prędzej czy później) w Gubinie zacznie powstawać kolejna fabryka, być może produkująca części do samochodów, które jeżdżą po naszych drogach.   

Listopadowa sesja

24 listopada odbyła się kolejna sesja Rady Miejskiej. Tym razem podczas posiedzenia przyjęto m. in. program współpracy z organizacjami pozarządowymi.

Jednym z najważniejszych punktów obrad jest ten z interpelacjami. Zaznaczmy, że część z nich była kierowana do wicestarosty Tomasza Kaczmarka, co opisujemy w osobnym materiale. O co wnioskowali radni? Mirosław Rogiński prosił o przegląd drzew na cmentarzu komunalnym, o umieszczenie w Biuletynie Informacji Publicznej rejestru umów zawieranych przez magistrat oraz o sfinansowanie 50 czujników, które ostrzegałyby przed nadmiernym stężeniem czadu w powietrzu. Ponadto pytał o udział naszego miasta w programie „Maluch +” i tzw. „schetynówkach”. Tomasz Juskowiak zabiegał o kontrole prędkości na ul. Pułaskiego, a Krzysztof Zdobylak pytał o wymianę sieci w ul. Rycerskiej i apelował o to, żeby Straż Miejska kontrolowała czym mieszkańcy palą w piecach. Z kolei Jan Skóra prosił o ogrodzenie starego cmentarza przy ul. Królewskiej, o nowe graffiti na murze przy ul. Grunwaldzkiej, o dokończenie parkingu przy kościele pw. Matki Boskiej Fatimskiej oraz o zorganizowanie konkursu świątecznego na najładniej udekorowany budynek. Urszula Kondracik interweniowała w sprawie ustawienia spowalniaczy na ul. Spokojnej, a Janusz Jażdżewski zabiegał o lepsze reagowanie w przypadku awarii oświetlenia miejskiego. Teresa Opara wnioskowała o zakupienie odblasków, które policja rozdawałaby dzieciom z Gubina, a Ziemowit Patek poruszył kwestię problematycznego parkowania w okolicy przedszkola przy ul. Piastowskiej oraz na ul. Chrobrego. Radna Halina Wojnicz prosiła o przegląd stanu technicznego ulic w centrum miasta, o zrobienie porządku na terenie tzw. „ruskiego stawu” i wykonanie ogrodzenia przy Lubszy (ul. Roosevelta).

Wśród uchwał, nad którymi głosowali radni, warto wspomnieć o programie współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2018. Akt prawa miejscowego reguluje podstawowe zasady tej współpracy i warto dodać, że wymienione wcześniej podmioty mogą zamieszczać w naszym dwutygodniku krótkie informacje ze swojej działalności, a takie publikacje są bezpłatne. Uchwała, tak jak pozostałe tego dnia, została przyjęta większością głosów naszych radnych.

Po odpowiedziach burmistrza na zgłaszane problemy oraz sprawach różnych porządek sesji został wyczerpany. Kolejne posiedzenie zaplanowano tuż przed świętami Bożego Narodzenia – na 15 grudnia. Wtedy to radni zajmą się uchwałą budżetową na przyszły – 2018 – rok. 

Będzie bezpieczniej na drogach

Lokalni kierowcy dobrze znają mankamenty lokalnych dróg. Nie chodzi tu wcale o stan techniczny jezdni, który wciąż ulega poprawie, ale o oznakowanie niektórych skrzyżowań. Trzeba przyznać szczerze, że w Gubinie wciąż są miejsca, które u wielu kierujących powodują rozkojarzenie, ponieważ organizacja ruchu jest tam na bakier z obowiązującymi przepisami ruchu drogowego. Na szczęście niebawem ma się to zmienić.

W kilku ostatnich numerach „WG” przedstawialiśmy skomplikowane lokalizacje i prawidłowy sposób przejazdu przez nie. Także na jednej z sesji Rady Miejskiej Przewodniczący Edward Patek zabrał głos w sprawie krzyżówki przy restauracji McDonald's. Dlaczego? Otóż część ul. Budziszyńskiej od ul. Kołłątaja do ul. Generała Andersa była oznaczona jako droga wewnętrzna, a co za tym idzie wszyscy kierowcy wyjeżdzający z niej mieli obowiązek przepuścić innych uczestników ruchu drogowego. Z pewnością wielu kierowców doskonale przypomina sobie sytuacje, gdy pojazd jadący od strony Bricomarché (mający pierwszeństwo) przepuszczał tych, którzy przyjechali od strony Tesco.

Po tych interwencjach tematem zajęła się Komisja Bezpieczeństwa Publicznego, Spraw Socjalnych i Ochrony Środowiska. Po spotkaniach, w których, oprócz radnych, uczestniczyli także przedstawiciele policji oraz szkół nauki jazdy zdecydowano o działaniach mających na celu poprawę oznakowania na drogach w mieście. – Członkowie Komisji wskazali kilka newralgicznych miejsc, na których często dochodzi do niebezpiecznych sytuacji – wyjaśniła Teresa Opara. – Specjaliści w dziedzinie ruchu drogowego współpracują z nami, co z pewnością przełoży się na „wyłapanie” wszystkich źle zorganizowanych miejsc, czyli na poprawę bezpieczeństwa.

Pierwsze efekty tych postanowień już widać. Wspomniane skrzyżowanie ul. Budziszyńskiej, Generała Andersa, Ułanów Karpackich i Żołnierzy II Armii Wojska Polskiego zostało unormowane, a co za tym idzie oprócz oznakowania obowiązuje tam zasada tzw. prawej ręki. W przyszłości będziemy informować o kolejnych zmianach dokonanych w lokalnym ruchu drogowym. 

Subskrybuj to źródło RSS

2°C

Gubin

Cloudy

Humidity: 84%

Wind: km/h

  • 24 Mar 2016 7°C 2°C
  • 25 Mar 2016 9°C 4°C